Szew na szyjce macicy – jak wygląda założenie? Powikłania po?

szew na szyjce macicy

Szew na szyjce macicy ma na celu zapobiegać przedwczesnemu porodowi. Zakłada się go w trakcie ciąży, kiedy szyjka macicy nie jest w stanie samodzielnie utrzymać dziecka. Jakie może spowodować szew na szyjce macicy powikłania? Jak wygląda założenie szwu na szyjkę macicy? 

Szew na szyjce macicy zastosowanie

Kiedy konieczne jest podtrzymanie ciąży, gdyż szyjka macicy rozwiera się zbyt wcześnie, stosuje się właśnie szew na szyjce macicy. Mówimy wówczas o niewydolności szyjki macicy. Szyjka macicy nie jest wstanie utrzymać płodu wewnątrz, co stanowi poważne zagrożenie dla ciąży. Stanowi przyczynę wielu poronień i porodów przed terminem. W tym celu stosuje się szew na szyjce macicy. 

Sprawdź: Ile dni przed okresem boli jajnik? 

Przyczyną takiej sytuacji mogą komplikacje, które miały miejsce podczas poprzednich ciąż, w tym też poronienia. Jednym z konkretnych przeciwwskazań jest przedwczesny poród, czyli taki, który rozpoczął się przed 34. tygodniem ciąży.

Dla przypomnienia, czas prawidłowej ciąży wynosi 40 tygodni. Budowa szyjki macicy może być wadliwa co stanowiłoby przyczynę genetyczną. Ponadto powodem mogą być nieprawidłowości hormonalne czy czynniki zewnętrzne jak przeciążenia fizyczne czy silny stres. To może spowodować przedwczesne rozwarcie i wskazanie do założenia szwu.

szwy na szyjce

Szwy na szyjce macicy po porodzie

Taki szew na szyjce macicy można założyć mniej więcej między dwunastym a dwudziestym czwartym tygodniem ciąży. Jest to rodzaj profilaktyki i zapobiegania powikłaniom. Zazwyczaj taki szew utrzymuje się do trzydziestego siódmego tygodnia ciąży, chyba że wystąpi wcześniejsza akcja skurczowa macicy, więc nie będzie już szwów na szyjce po porodzie. 

Jak wygląda założenie szwu na szyjkę macicy?

Szew jest zakładany przez lekarza przy znieczuleniu. Po tym zabiegu pacjent jest pod kontrolą lekarza i nie może się przemęczać. Nie trwa długo, zaledwie kilkanaście minut. Szew bardzo ogranicza mobilność i funkcjonowanie w życiu codziennym. Przed zabiegiem trzeba się jeszcze upewnić ,że nie występują żadne infekcje. 

Szew na szyjce macicy przeciwwskazania

Jakie są przyczyny podjęcia decyzji o niezakładaniu szwu na szyjce macicy:

  • ciąża ma już ponad dwadzieścia cztery tygodnie, a urodzone dziecko może utrzymywać samodzielnie czynności życiowe
  • ciąża bliźniacza
  • zakażenia i infekcje
  • oznaki porodu, odejście wód płodowych 
  • podejrzenie wad płodu
  • stwierdzono obumarcie płodu

Szew na szyjce macicy powikłania

Rzadko dochodzi do powikłań przy zakładaniu szwu na szyjce macicy. Jednak nie można wykluczyć ich całkowicie. Kiedy kobieta ma założony taki szew to powinna być pod stałą obserwacją lekarza. Wszystkie niepokojące objawy powinny być natychmiast zgłaszane.

Jakie mogą wystąpić powikłania po szwie na szyjce macicy? Może spowodować zbyt wczesne pęknięcie błon płodowych. Jest większe ryzyko zakażenia. Dodatkowo taki zabieg może doprowadzić do urazy szyjki lub przedwczesnych skurczów.

Sprawdź: Potwierdzone objawy ciąży przed okresem