Dziecięce Porażenie Mózgowe a dorosłe życie

porażenie mózgowe a dorosłe życie

Dziecięce Porażenie Mózgowe jest chorobą neurologiczną. Wynika z niedotlenienia mózgu w czasie porodu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj błąd lekarski. Zbyt późne podjęcie decyzji o cesarskim cięciu lub też zaniechanie szybkiego umieszczenia dziecka w inkubatorze. Jak okres dziecięcy wpływa na dorosłe życie osoby z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym? Jak zadbać o fizyczny i psychiczny rozwój dziecka w tym schorzeniem, aby  już jako dorosły mógł funkcjonować w społeczeństwie?

Porażenie Mózgowe u niemowlaka. Jak rozpoznać?

Szacuje się, że obecnie dwie osoby na 1000 chorują na MPD.  Mózgowe Porażenie nie jest chorobą śmiertelną. Wymaga jednak regularnej i niestety w wielu przypadkach bardzo kosztownej rehabilitacji. Dzięki niej możemy poprawić jakość życia chorego. 

Zanim przejdziemy do konkretnych metod wspierania rozwoju dziecka z Mózgowym Porażeniem dziecięcym odpowiedzmy sobie na pytanie, jak rozpoznać tę chorobę u malucha i jakie są jej podstawowe objawy?  Już w pierwszych tygodniach życia możemy zaobserwować zachowania dziecka i niemowlaka, które mogą wzbudzić niepokój. 

Główne objawy Mózgowego Porażenia Dziecięcego u dzieci i niemowlaków to:

  • problem z ssaniem piersi i połykaniem pokarmów,
  • nieskoordynowane ruchy ciała,
  • nienaturalne odchylanie głowy,
  • problem z utrzymaniem główki w prostej pozycji,
  • nieumiejętność trzymania przedmiotów w ręku,
  • trudności z odwracaniem się z boku na bok.

W późniejszym okresie mogą oczywiście pojawić się jeszcze inne objawy. Bardzo charakterystyczna jest spastyczność lub też wiotkość mięśni. W przypadku MPD najczęściej mamy do czynienia ze spastycznością. Porażeniem dwu kończynowym lub czterokończynowym. W późniejszych latach życia może pojawić się problem z mową, u niemowlaka ciężko zaobserwować wszystkie symptomy ponieważ dziecko nie jest jeszcze w pełni rozwinięte.

dziecko zabawy porażenie

Ćwiczenia dla dzieci z porażeniem mózgowym

Jak powiedzieliśmy na początku tego artykułu –  w przypadku Mózgowego Porażenia Dziecięcego kluczowa jest rehabilitacja. Im wcześniej zapewnimy dziecku specjalistyczne zabiegi, dostosowane do jego wieku, możliwości psychomotorycznych oraz zaawansowania choroby, tym lepsze efekty osiągniemy.

Mózgowe Porażenie Dziecięce jest chorobą nieuleczalną. Regularna rehabilitacja pozwala jednak zmniejszać napięcie  mięśni, usprawniać dziecko, rozwijać je pod względem fizycznym i psychicznym. Co za tym idzie – odpowiednio dopasowana rehabilitacja znacząco poprawia jakość życia naszej pociechy. Daje również nadzieję, że nasze dziecko będzie mogło dobrze funkcjonować w dorosłym życiu.

Rozpocznij rehabilitację jak najszybciej!  Daj swojemu dziecku szansę na sprawne życie!

Jakie ćwiczenia wykonywać z dzieckiem z MPD? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko, każdy przypadek jest inny. Odmienny jest również stopień zaawansowania choroby. Ważne, aby rehabilitacja była dostosowana do zaawansowania choroby przeprowadzana pod czujnym okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Jednym z kluczowych celów rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym jest obniżenie spastyczności. 

Do najskuteczniejszych metod i ćwiczeń dla dzieci z porażeniem mózgowym zaliczamy:

  • kinezyterapię –  hamowanie odruchów patologicznych u dziecka, niwelowanie napięcia mięśniowego, koordynowanie prawidłowej postawy ciała,
  • hydromasaż, ćwiczenia na basenie –  doskonały sposób na rozluźnienie ciała oraz ćwiczenia równowagi,
  • masaże klasyczne,
  • metodę Vojty polegającą na pobudzaniu punktów ośrodkowego układu nerwowego. Pobudzając tzw. strefy refleksogenne motywujemy układ nerwowy do konkretnego ruchu,
  • terapię NDT-Bobath –  stymulowanie ruchów fizjologicznych u dziecka,
  • krioterapia,
  • światłolecznictwo,
  • fachowa pomoc logopedyczna.

Zabawy dla dzieci z porażeniem mózgowym. Wspieraj prawidłowy rozwój swojej pociechy!

Rehabilitacja dziecka z MPD bywa kosztowna i często wiąże się  potrzebą wielu wyrzeczeń. Warto jest stworzyć taki pakiet ćwiczeń, aby dziecko nie miało poczucia przykrego obowiązku. Ćwiczenia oparte na zabawie w sprawiają, że dziecko chętniej współpracuje podczas zajęć z fizjoterapeutą. 

Ćwiczenia dla dzieci z MPD oparte na zabawie przynoszą dużo większe efekty. Świetnie sprawdzają się zajęcia w wodzie, dając dzieciom mnóstwo radości. Doskonałym rozwiązaniem jest również muzykoterapia. 

Pamiętajmy, aby zadbać nie tylko o rozwój fizyczny dziecka, ale również jego kondycję psychiczną.

Gry i zabawy dla dzieci z porażeniem mózgowym muszą być idealnie dopasowane do możliwości malucha. Zabawy powinny nie tylko poprawiać stan zdrowia dziecka oraz dawać mu radość, ale również uczyć je  wykonywania ważnych życiowych czynności, które są niezbędne życiu. Istotną rolę  pełni też tzw. rehabilitacja społeczna.

Dziecko nie powinno być w żaden sposób izolowane od dzieci zdrowych. Dzięki temu nauczymy je  żyć w społeczności. Nabędzie też podstawowe umiejętności. Lepiej odnajdzie się w późniejszym życiu. 

zabawki porażenie mózgowe

Drogi Rodzicu! Pomóż dziecku na drodze do dorosłości

Regularna rehabilitacja, zabawy i zabawki dla dzieci z Porażeniem Mózgowym wspierające ich prawidłowy rozwój, to klucz do sukcesu. Fachowa opieka rodzica, opiekuna, fizjoterapeutów dziecka z Porażeniem Mózgowym może w znakomity sposób przełożyć się na szczęśliwe i jak najbardziej samodzielne funkcjonowanie w jego dorosłym życiu. 

Na rynku dostępne są zabawki dla dzieci z porażeniem mózgowym. Mogą to być interaktywne tablice, zabawki do terapii sensorycznej, czy gry zręcznościowe. Ich ceny są nieznacznie wyższe od tradycyjnych zabawek dla dzieci. Nie warto oszczędzać  i zakupić dziecku wiele zabawek, by rehabilitacja i ćwiczenia trwały od pierwszych miesięcy życia.