Dlaczego strzela w kolanie?

kolano strzelanie

Zastanawiasz się dlaczego strzela w kolanie i czy to może być coś groźnego? Taki objaw może dotyczyć wszystkich ale najczęściej uskarżają się na to osoby w podeszłym wieku oraz osoby aktywne fizycznie, strzelanie w kolanie występuje również u dziecka. Odpowiemy na wszystkie pytanie związane z bólem i strzelaniem w kolanie.

Strzelanie w kolanie i ból - skąd się bierze?

W stawie kolanowym znajduje się płyn maziowy, który cały czas zmienia swoje położenie wraz z każdym ruchem. Pod wpływem ciśnienia tworzą się pęcherzyki gazu, które pękają kiedy prostujemy lub zginamy nogi. W ten sposób słyszymy charakterystyczne chrząśniecie.

Zaniepokoić Cię powinien ból i strzelanie w kolanie jednocześnie. Jak wiadomo ból jest sygnałem ostrzegawczym naszego organizmu i nie powinniśmy go lekceważyć. W takim przypadku warto udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, aby skonsultować naszą przypadłość. Mogło dojść do urazu, szczególnie jeśli oprócz bólu widzimy także opuchliznę, zaczerwienienie, ciepło w okolicy kolana i ograniczenie w wykonywaniu ruchu.

strzelanie w kolanie bieganie

Przyczyny strzelania w kolanie przy zginaniu

Dlaczego strzela w kolanie? Strzelanie w kolanie przy zginaniu bierze się z uwolnienia dwutlenku węgla zawartego w mazi stawowej i nie jest niczym niepokojącym. Co więcej, to całkiem normalne kiedy raz na jakiś czas usłyszysz taki dźwięk dochodzący z kolana. Może się przydarzyć po długim byciu w bezruchu i nagłych ruchach. Mamy wtedy wrażenie ,że stawy uderzają o siebie. 

Wpływ na podatność odczuwania strzelania w kolanach ma nasz sposób prowadzenia życia. Większą podatność mają osoby regularnie uprawiające sport, bo istnieje większa szansa na doświadczenie urazu lub przeciążenia. Także osoby z nadwagą, cukrzycą czy zaburzeniami w gospodarce hormonalnej mają większe skłonności do strzelania w kolanach. Prawdopodobieństwo rośnie też z wiekiem.

Pomoc przy objawach strzelania w kolanie

Przyczyna strzelania w kolanach może leżeć po stronie naszej diety. Chrząstka stawowa i maź stawowa do prawidłowego funkcjonowania i odbudowy potrzebuje określonych substancji. Dlatego warto spożywać jedzenie bogate w nienasycone kwasy omega-3, białko, witaminę C, witaminy z grupy B.

Niedobory prowadzą do utrudnionej regeneracji i objawów właśnie takich jak strzelanie w kolanie. Wspomagająco stosuje się także kwas hialuronowy i kolagen. Najkorzystniej byłoby wprowadzić je z dietą, ale jeśli podaż tych substancji w diecie nie jest wystarczająca można wspomóc suplementacją. Po leki z apteki sięgamy też przy dolegliwościach bólowych, najczęściej stosuje się maści lub żele przeciwbólowe i przeciwzapalne. W ostateczności są to zastrzyki. 

Jeśli ćwiczysz to najlepiej wykonać kilka treningów pod okiem dobrego trenera. Pokaże on jak prawidłowo wykonywać różne ćwiczenia nie narażając się na kontuzję, nie tylko jeśli chodzi o kolana ale też całe ciało. Istotne jest też picie dużej ilości wody. Mówi się o tym wszędzie i niby picie wody jest dobre na wszystko ale to prawda. Dostarczanie organizmowi płynów pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu we wszystkich aspektach.

Strzela mi w kolanie - co robić?

Jeśli strzelanie w kolanie cię niepokoi i czujesz, że to może być poważniejsza sprawa, są inne objawy i ciągną się od kilku miesięcy, to oczywiście należy udać się do specjalisty. Ortopeda obejrzy kolano i być może skieruje cię na kolejne badania, może to być USG, rentgen lub rezonans magnetyczny.

piłkarz kolano