Jak boli ręka przy zawale?

ból reki przy zawale

Zawał może dotknąć każdego z nas. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zawału. Kiedy doświadczamy zawału to najczęstszym objawem jest ból w klatce piersiowej. Jednak są także inne objawy zapowiadające zawał. Co jeszcze może zwiastować ,że nadchodzi zawał? Która ręka drętwieje przy zawale?

Zawał serca na czym polega?

Zawał jest wtedy kiedy następuje niedokrwienie mięśnia sercowego. Są dwie tętnice wieńcowe, czyli takie które dostarczają krew do mięśnia sercowego. Transportowany nimi jest tlen do serca. Ostry zespół wieńcowy – właściwa nazwa dla zawału – dzieje się jak jest niedokrwienie mięśnia sercowego i w wyniku tego niedokrwienia powstaje martwica fragmentu mięśnia. 

Zawał serca może być wywołany przez czynniki takie jak wysiłek fizyczny czy nagły, silny stres. Objawy zapowiadające zawał mogą wystąpić ale nie muszą. Istnieje możliwość, że nie wiedzieliśmy kiedy wystąpił u nas zawał a informuje nas o tym lekarz przy badaniu EKG czy badaniach obrazowych. Z drugiej strony zawały niosą za sobą ryzyko śmierci. 

jak boli reka przy zawale

Objawy zapowiadające zawał

Najbardziej rozpoznawalnym objawem zapowiadającym zawał serca jest kłujący ból w klatce piersiowej. Można opisać go jako silny, duszący, piekący, uciskający. Może pojawić się też w nadbrzuszu lub po prawej stronie górnej części brzucha. Nie jest to jednak jedyny objaw zapowiadający zawał.

Inne objawy zapowiadające zawał serca u człowieka:

  • duszność,
  • blada cera,
  • pocenie się,
  • kołatanie serca, 
  • zawroty głowy 
  • przyspieszone uderzenia serca, kołatanie serca,
  • omdlenie 
  • stan lękowy, poczucie zbliżającej się śmierci
  • drętwienie ręki

Czy i która ręka drętwieje przy zawale?

Jednym z objawów zapowiadających zawał jest drętwienie ręki. Która ręka drętwieje przy zawale? Oczywiście samo drętwienie nie jest oznaką tylko zawału a może oznaczać wiele innych przypadłości. Oprócz kłucia w sercu to drętwienie lewej ręki może wskazywać na zawał serca. Jest mało bolesne mrowienie i utrata czucia. Połączenie tych objawów jest sygnałem alarmowym naszego ciała i nie można go ignorować. 

To która ręka drętwieje przy zawale nie jest przypadkowe. Dolegliwości związane z utratą czucia w lewej ręce są związane z naszym układem nerwowym. Dlatego też drętwienie lewej ręki może świadczyć też o udarze mózgu, nerwicy czy niedoborze niektórych minerałów jak magnez.