Obrzęk prącia u dziecka – przyczyny i leczenie

obrzęk prącia u dziecka

Zapalenie napletka u dziecka jest często spotykaną dolegliwością. Może wystąpić u przedszkolaka ale też u dorosłego mężczyzny, który zaniedbał higienę. Nie jest to dolegliwość, o którą trzeba się zamartwiać. Przedstawimy domowe sposoby oraz leki, aby szybko się uporać z obrzękiem u dziecka.

Zapalenie napletka u dziecka objawy

Obrzęk prącia u dziecka może być objawem zapalenia napletka u dziecka. Jest to dość powszechne u małych dzieci. Innymi objawami są zaczerwienienie na końcówce członka, ropna wydzielina.

Na skórze mogą pojawić się małe krostki. Oddawanie moczu jest wtedy bardzo niekomfortowe a nawet bolesne. Występuje także uporczywe swędzenie. Objawy są intensywniejsze przy oddawaniu moczu ale nie ustępują po wizycie w toalecie.

Zapalenie napletka u dziecka przyczyny

Podstawową przyczyną obrzęku prącia i zapalenia napletka u dziecka najprawdopodobniej jest niedostateczna lub nieumiejętna higiena okolic intymnych. Pod napletkiem u każdego mężczyzny naturalnie gromadzi się śluz, mocz, martwy naskórek oraz brud. Co za tym idzie, gromadzą się też bakterie, które mogą być źródłem zapalenia napletka u dziecka.

Za higienę u małych dzieci – noworodków i nieco starszych – odpowiedzialni są rodzice. Zapalenie może się rozpocząć od niedostatecznego przemycia po zmianie pieluszki. Natomiast większe dzieci, które już same korzystają z toalety,trudniej dopilnować. Nie wiemy czy zawsze prawidłowo się myją. Warto przyswajać dziecku wiedzę, jak dbać o higienę już od najmłodszych lat.

Utrudnieniem sprawy jest stulejka. Polega na tym,że nie można odporwadzić napletka z żołędzi. Dodatkowo stulejce może również towarzyszyć ból. Ciężej wtedy dbać o czystość, gdyż zwyczajnie nie mamy możliwości umyć się całkowicie. Powodem zapalenia napletka u dzieci może być podrażnienie środkami myjącymi czy piorącymi. Otarcia też sprzyjają zakażeniu. Ponadto dzieci mają mniejszą odporność niż dorośli i są bardziej podatne.

zapalenie napletka u dziecka

Zapalenie napletka u dziecka domowe sposoby

Z chorobami u dzieci zawsze warto wybrać się do odpowiedniego specjalisty od chorób dziecięcych, czyli pediatry. Zanim jednak udamy się z dzieckiem na umówioną wizytę może minąć trochę czasu. Dla złagodzenia objawów i zapobiegania zaostrzenia choroby można sięgnąć po domowe sposoby leczenia obrzęku prącia u dzieci.

Podczas leczenia w domu można sięgnąć po:

  • podstawową i prawidłową higienę z użyciem ciepłej wody i delikatnego mydła a następnie dokładnym osuszeniem
  • kąpiel z dodatkiem ziół lub olejków przeciwzapalnych 
  • nie dotykaniem napletka, aby nie przenosić bakterii

Wspomóc może krem z apteki polecony przez farmaceutę. Jeśli leki z apteki nie pomogą, lekarz przepisze antybiotyki, żeby zmniejszyć obrzęk prącia.

Zapalenie napletka u dziecka środki zapobiegawcze

Obrzezanie pomoże zapobiegawczo i zmniejszy ryzyko wystąpienia zapalenia napletka u dziecka czy dorosłego. Należy jednak nie przyjmować tego za pewnik. Może się zdarzyć, że i u obrzezanego chłopca wystąpią objawy. Nie należy ich wtedy ignorować.

Jeśli jesteśmy rodzicami chłopca to na nas spoczywa odpowiedzialność przekazania wiedzy na temat prawidłowej higieny. Nie róbmy tematu tabu z dolegliwości cielesnych, wtedy maluch nie będzie się krępował zasygnalizować niepokojących objawów i szybciej można zarzegnać kłopot