Czy naczyniak kręgosłupa może zniknąć?
przez admin · 24 grudnia 2021
Naczyniak kręgosłupa to rodzaj łagodnego nowotworu. Zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a nawet nie wymagają leczenie. Nie oznacza to jednak ,że można je lekceważyć. Osoby z taką przypadłością obawiają się pęknięcia naczyniaka kręgosłupa. Czy rzeczywiście może nastąpić pęknięcie naczyniaka kręgosłupa? Czy radioterapia naczyniaka kręgosłupa jest skuteczna? Czy naczyniak kręgosłupa może zniknąć?
Czym jest naczyniak kręgosłupa?
Naczyniak bierze się ze zmian zachodzących w układzie krwionośnym. Najbardziej rozpoznawalny jest dla nas naczyniak, który pojawił się na skórze w postaci czerwonej plamy. Powstają kiedy komórki nabłonkowe gromadzą się na powierzchni naczynia krwionośnego od wewnątrz.
Najczęściej są widoczne u dzieci już od narodzenia. Nie trzeba ich wtedy leczyć. Prawdopodobnie znikną samoczynnie przed ukończeniem dziesiątego roku życia. O ile pozostaną małych rozmiarów to nie trzeba się nimi przejmować, a jedynie obserwować. Najczęściej spotykane umiejscowienie naczyniaka to okolica głowy i szyi. Tendencja do naczyniaków może być rodzinna. Natomiast duże i widoczne zmiany wymagają konsultacji z lekarzem.
Rozmiary naczyniaków są różne – mogą mieć od kilku do kilkunastu milimetrów, zatem naczyniak 10mm to średniej wielkości zmiana. Poza zobaczeniem takiego naczyniaka 10mm na swoim ciele możemy nie doświadczyć żadnych innych objawów. Rozmiar nie ma większego wpływu na pęknięcie naczyniaka kręgosłupa.
Gdzie mogą występować naczyniaki?
Ze względu na lokalizację można rozróżnić kilka rodzajów naczyniaków. Gdzie znajdują się naczyniaki?
- na skórze – widoczny gołym okiem na powierzchni skóry,
- na błonie śluzowej – czyli m.in. na języku, narządach płciowych,
- na narządach wewnętrznych – np. wątroba, mózg; nie widać go podczas rutynowych badań,
- na układzie mięśniowo-szkieletowym – najczęściej na odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa.
Naczyniak na kręgosłupie to popularne zjawisko. Wiele z nas nawet nie jest świadoma, że go ma a dowiaduje się o tym na badaniach związanych z inną chorobą. Poza samym umiejscowieniem w kręgosłupie nie ma innych objawów.
Od bezobjawowego naczyniaka są jednak wyjątki. Jeśli jest wystarczająco duży, wtedy możemy zacząć go odczuwać w postaci bólu w kręgosłupie, zaburzeń nerwowych czy stenozy kanału kręgowego.
Czy istnieje ryzyko pęknięcia naczyniaka kręgosłupa?
Naczyniaki kręgosłupa z reguły nie pękają ,mogą powodować inne nieprzyjemności – bóle czy ograniczenia w poruszaniu. Jednak może dojść do takiej sytuacji – pęknięcia naczyniaka kręgosłupa – nie można tego wykluczyć. Wynikiem rozlewu krwi po pęknięciu naczyniaka kręgosłupa są objawy neurologiczne. Stanowi zagrożenie dla rdzenia kręgowego. Po pęknięciu naczyniaka kręgosłupa wycina się niepotrzebne naczynia.
Czy naczyniak kręgosłupa może zniknąć?
W wyniku niekontrolowanego rozrostu naczyń krwionośnych pojawia się naczyniak. To czy naczyniak kręgosłupa może zniknąć jest uwarunkowane wiekiem pacjenta. Niektóre naczyniaki u małych dzieci mogą zniknąć po pewnym czasie. Najczęściej jednak rodzimy się już z naczyniakami i zostają one z nami do końca życia.
Naczyniak kręgosłupa a fizykoterapia
Czym jest fizykoterapia? Fizykoterapia jest pomocna przy dolegliwościach bólowych. Jest to zastosowanie czynników fizycznych – naturalnych lub sztucznych – w walce z bólem. Stosuje się w tym celu temperaturę (ciepło lub zimno), drgania, pole energetyczne, prądy elektryczne lub światło laserowe. Przed każdym z rodzajów zabiegów fizjoterapii należy upewnić się czy nie mamy przeciwwskazań.
W przypadku naczyniaków kręgosłupa zazwyczaj można próbować różnych zabiegów fizykoterapii, aby pomóc sobie w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Trzeba jednak uważać na stosowanie pola magnetycznego przy naczyniakach. Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego mogą spowodować pęknięcie naczyniaka na kręgosłupie lub rozrost naczyniaka.
Czy radioterapia naczyniaka kręgosłupa jest skuteczna?
Jeśli mamy już potwierdzonego naczyniaka za pomocą badań obrazowych to możemy przystąpić do jego leczenia. Tutaj pojawia się propozycja radioterapii, czyli mało inwazyjnego leczenia. Wbrew pozorom radioterapia naczyniaka kręgosłupa jest bezpieczna i nie należy się jej obawiać.
Radioterapię naczyniaka kręgosłupa stosuje się, aby złagodzić ból, złagodzić krwawienie czy zmniejszyć ucisk na rdzeń kręgosłupa. Promieniowanie przy radioterapii naczyniaka kręgosłupa jest kontrolowane, żeby nie powodowało skutków ubocznych. W przypadku zmian nowotworowych sprawia ,że rozrost nowotworu spowalnia. Sam zabieg trwa około kilkunastu minut. Podsumowując radioterapia jest skuteczna jednak nie oznacza to że naczyniak kręgosłupa może zniknąć całkowicie.