Czy beta karoten przyciemnia skórę?
przez admin · 28 listopada 2021
Nadchodzi lato a nie masz ja się opalić? Albo wręcz przeciwnie, jest zima i chcesz przyciemnić swoją bladą skórę? Czytając o różnych sposobach w Internecie na pewno natkniesz się na beta karoten. Ale jak on działa? Czy beta karoten przyciemnia skórę? Po jakim czasie? Czy ma jakieś przeciwwskazania lub skutki uboczne?
Beta karoten co to?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na te nurtujące pytania dowiedzmy się czym jest beta karoten. Beta karoten to barwnik, a także zwana prowitamina A. Jeden z grupy barwników roślinnych karotenoidów. Są odpowiedzialne za kolor, od żółtego do czerwonego, szczególnie w roślinach, ale zawierają go także zwierzęta. Dzięki temu barwnikowi możemy podziwiać kwiaty czy pióra w różnokolorowych barwach. Ludzie, w przeciwieństwie do roślin, nie mogą wytwarzać samodzielnie beta karotenu w organizmie. Należy dostarczać go wraz z pożywieniem, dlatego beta karoten barwnik jest taki ważny.
Beta karoten – jak działa? Po jakim czasie efekty?
Beta karoten działa w ten sposób, że pobudza komórki do produkcji melaniny. Melanina to pigment w ludzkim ciele odpowiadający za odcień naszej skóry. W naskórku znajdują się komórki pigmentowe, które decydują on będzie. Oprócz tego jest jeszcze jeden czynnik decydujący o kolorze skóry w konkretnym miejscu na ciele – ukrwienie. Na pewno da się zauważyć ,że gdy się wstydzimy, jest nam bardzo gorąco, po długotrwałym wysiłku, gorączce.
Wiele osób po stosowaniu beta karotenu zadanie sobie pytanie po jakim czasie będa widoczne efety. Beta karoten na każdego organizm działa inaczej natomiast pierwsze efekty powinny być widoczne po 2 tygodniach codziennego stosowania tej substancji. Tak więc odpowiedzieliśmy na pytanie czy beta karoten przyciemnia skórę – tak przyciemnia, efekt powinien być zauważalny gołym okiem szczególnie jeśli mamy jasną karnacie.
W tym wypadku naczynia krwionośne rozrzedzają się na poziomie skóry właściwej. Z kolei nadmierna bladość może świadczyć o niedostatecznym ukrwieniu. Czasami możemy doświadczyć także siwo-niebieskiego koloru. Powodem może być wyziębienie lub niedobór tlenu we krwi. Najlepiej skontaktować się wtedy z lekarzem. Najbardziej niebezpieczny jest czarny kolor. Sygnalizuje to starą krew lub obumarcie tkanek. Martwica natomiast wiąże się z poważnymi konsekwencjami w postaci amputacji. Żółte odcienie skóry ostrzegają, że nasza wątroba nie funkcjonuje prawidłowo.
Beta karoten – gdzie się znajduje?
Dzienne zapotrzebowanie na beta karoten mieści się między 2 a 4 mg. Jeśli przez dłuższy czas będziemy spożywać jego nadmiar nasza skóra nabierze brzoskwiniowo- pomarańczowego odcienia. Można go pozyskać na dwa sposoby – wraz z dietą lub suplementami. Oczywiście najpopularniejsza i kojarząca się z beta karotenem jest marchew.
Znajduje się także innych czerwonych warzywach i owocach – w papryce, pomarańczach, batatach, brzoskwiniach, pomidorach. Mniej oczywistym ale także znakomitym źródłem natka pietruszki, szpinak, szczypiorek. Mamy możliwość suplementowania beta karotenu w formie tabletek czy maści.
Beta karoten – na co – pozytywne skutki
Beta karoten na co wpływa oprócz koloru skóry? Razem z lekką zmianą koloru skóry, pozytywnym skutkiem zwiększenia ilości spożywanego beta karotenu będzie także zwiększona ochrona przeciwsłoneczna. Będziemy mniej podatni na poparzenie słoneczne, więc dłużej będziemy mogli się opalać. Nie zapewnia to jednak stuprocentowej ochrony i nadal koniecznie trzeba stosować filtry. Niektórzy stosują beta karoten na opalanie, co jest pewnym sposobem by je zastąpić jednak efekt będzie słabszy.
Witamina A, której prekursorem jest beta karoten, wpływa na jakość wzroku. W odwrotnym wypadku, przy niedoborze, jest ryzyko dostania tzw. kurzej ślepoty. Kurza ślepota to pogorszenie się widoczności po zmroku.
Dodatkową zaletą jest także wpływ na regenerację komórek, więc może pomóc w odmładzaniu. Wspomaga produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Tutaj warto wspomnieć o jeszcze lepiej działającej substancji – likopenie. Ten znajduje się głównie w pomidorach, a najkorzystniej jeść już przetworzone z użyciem wysokiej temperatury produkty, takie jak przeciery czy koncentraty. Jeśli chcesz zachować młody wygląd jak najszybciej zacznij wspomagać się beta karotenem i likopenem. Z pewnością przysłuży ci się to na starość.
Beta karoten skutki uboczne i przeciwwskazania
Zasadniczo nie da się przedawkować beta karotenu. Jedynym skutkiem ubocznym przy zbyt dużej ilości jest żółty kolor stóp i wewnętrznych części dłoni. Spowodowane jest to tym, że w tych miejscach mamy najgrubszy naskórek. Jeśli zaprzestaniemy spożywania beta karotenu wszystko wróci do normy. Jest podejrzenie ,że zażywanie beta karotenu oraz palenie papierosów jednocześnie może większy ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Stosowanie beta karotenu nie jest przeciwwskazane w ciąży.
Najczęściej wymienianymi przeciwwskazaniami do stosowania beta karotenu są:
- niewydolność nerek czy wątroby,
- biegunka,
- zakłócenie wchłaniania z przewodu pokarmowego,
- choroby nowotworowe
- uczulenie na składniki preparatów
- hiperwitaminoza A,
Przed zastosowaniem beta karotenu w tabletkach sprawdźmy opisywane na etykiecie przeciwwskazania,
Zatem jeśli zamierzasz wystawiać swoje ciało na długą ekspozycję słoneczną, chcesz wspomóc opaleniznę lub po prostu wyglądać młodo i być zdrowym, zadbaj wcześniej o zwiększoną podaż beta karotenu. Znikome skutki ubocznie nie stanową zagrożenia dla zdrowia, a jeśli nie będzie podobała ci się zbyt pomarańczowa skóra to efekt ten możesz odwrócić.