Co zrobić żeby hemoroidy się schowały?
przez admin · 28 listopada 2021
Zanim dowiemy się co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły zacznijmy od wyjaśnienia tego czym są i jak powstają hemoroidy. Żylaki czy guzki krwawnicze – inaczej nazywane hemoroidy – powstają w najniższym odcinku odbytnicy. Podczas wypróżniania żyły muszą wytrzymywać duże ciśnienie przez co czasami dochodzi do obrzmienia lub rozszerzenia. Ludzie często zadają sobie pytanie jak wepchnąć hemoroidy.
Objawy hemoroidów
Objawy, które świadczą ,że masz problem z hemoroidami to krwawienie przy wypróżnianiu widoczne na papierze toaletowym, ból przy oddawaniu stolca i dotyku, widoczny czerwony guz, swędzenie w okolicy odbytu oraz wydzielany śluz wraz z wydalaniem.
Zależnie od lokalizacji mogą powstać hemoroidy wewnętrzne – znajdują się w odbytnicy – oraz zewnętrzne – umiejscowione w odbycie lub nawet wychodzące na zewnątrz. Czy da się i czy można wepchnąć hemoroidy dowiemy się w dalszej części artykułu.
Wewnętrznych hemoroidów nie zobaczymy i zazwyczaj nie są one tak uciążliwe, ponieważ odbytnica nie jest zbyt unerwiona przez co nie dokuczają nam bóle z ich powodu. Może się zdarzyć ,że taki żylak wypadnie na zewnątrz i wtedy może to nam sprawiać dyskomfort. Jest szansa ,że żylak cofnie się samoistnie lub z niewielką naszą pomocą.
Hemoroidy wewnętrzne są bardziej dotkliwe dla nas. Często objawiają się bólem, a także wypadają podczas wypróżniania. Są łatwo wyczuwalne i widoczne gołym okiem. Wypadnięty żylak może stworzyć ryzyko zakrzepicy tego żylaka. Jeśli objawy utrzymują się dość długo warto wybrać się do specjalisty. Krwawienie z odbytu to także może być objaw zapalenia jelit, choroba Crohna a nawet rak jelita grubego. Lekarz zleci w tym wypadku dodatkowe badania.
Hemoroidy - jaki lekarz powinien nas zbadać?
Na początku należ wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, kiedy nie mamy jeszcze ostrych objawów. Wykona on badanie per rectum, czyli po prostu obejrzy odbyt palcem w rękawiczkach. Jest to badanie, którego dużo osób się obawia i wstydzi. Niepotrzebnie! Dla lekarza to tylko część codziennej rutyny. Innym sposobem na badanie jest włożenie rury oświetlającej wnętrze odbytu, co pozwoli obejrzeć z bliska co się dzieje.
Jeśli faktycznie sprawa wymaga specjalisty to skierujemy się do proktologa. Proktolog zajmuje się schorzeniami końcowego odcinka jelita grubego. Teraz wiemy już jaki lekarz bada hemoroidy jest to proktolog.
Nie lekceważmy krwawienia. Powinno ono wybudzić nasze zainteresowanie, bo to jeden z objawów wcześniej wspomnianego poważnego problemu – raka jelita grubego. Rak jelita grubego często zaczyna się bez oczywistych sygnałów. Wykonujemy wtedy także badania krwi.
Sprawdzamy morfologię oraz krew utajoną w kale, ponieważ występuje ona u 76% pacjentów z rakiem jelita grubego. Oprócz krwawień zwróć uwagę także na częste biegunki, rozregulowanie wypróżnień, zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, bóle brzucha. Zachorowalność na tego raka w Polsce w 2020 roku wynosiła ponad 20tys osób. Większe ryzyko dotyczy osób po 50 roku życia.
Sprawdź artykuł: Czy biegunka odchudza?
Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?
Skłonność do powstawania żylaków odbytu może być dziedziczna. Jeśli któreś z twoich rodziców zmaga się z tą dolegliwością, ty także masz większe szanse na powstanie hemoroidów. Wzrost ciśnienia żylnego może być spowodowany otyłością, siedzącym trybem życia a przy tym brakiem aktywności fizycznej, częstymi zaparciami, złym odżywianiem. Żylaki odbytu zazwyczaj pojawiają się także w ciąży, kiedy zmienia się gospodarka hormonalna, rośnie waga a macica uciska naczynia krwionośne.
Hemoroidy zewnętrzne czy znikną ? Jak wepchnąć hemoroidy?
Jeśli stwierdziliśmy, że mamy odczynienia z hemoroidami to prawdopodobnie nie znikną samoistnie albo co chwila będą nawracać. Podstawą walki z hemoroidami jest odpowiednia dieta.
Poniżej porady co zrobić by hemoroidy się wchłonęły:
- Unikajmy przetworzonej żywności a za to wprowadźmy do swojego jadłospisu dużo błonnika oraz wody.
- Unikaj długiego siedzenia, a jeśli to konieczne to rób częste przerwy chociażby na spacer.
- Dodatkowo wykonuj także ćwiczenia fizyczne.
- Nie siedź za długo w toalecie i nie przyj.
- Przy wysiłku nie wstrzymuj oddechu.
- Nie drap się ale dbaj o higienę i delikatne mycie.
Przydane mogą być nasiadówki wykonywane przykładowo z kory dębu albo okłady z lodu przykładane nie bezpośrednio na skórę ale zawinięte w papier czy inny materiał. Leki dostępne bez recepty zazwyczaj dotyczą leczenia objawowego, usuwającego ból i swędzenie. Do wyboru są maści, żele lub czopki. Przy uciążliwym bólu lepszy będzie paracetamol od ibuprofenu, który nie służy krwawieniom.
Nie możemy poinstruować jak wepchnąć hemoroidy ponieważ nie polecamy tego sposobu, wiąże się to z możliwością wystąpienia podrażnień i lepiej udać się do lekarza, który zapewni fachową opiekę.
Jeśli te sposoby nie pomagają, istnieją też zabiegi wykonywane przez lekarza w celu usunięcia żylaków. Pomogą zastrzyki powodujące zamknięcie żylaków. Może to być także podwiązanie hemoroidów, które w wyniku odcięcia dopływu krwi odpadną. Skuteczne jest też zastosowanie laserowego zamykania żylaków. Przy poważnym stanie wymagany jest zabieg operacyjny w szpitalu. Wszystkie te sposoby nie gwarantują braku powrotu hemoroidów w przyszłości, dlatego ważne jest dbanie i dalsze zapobieganie.