Czy biegunka odchudza?

biegunka odchudza papier

Biegunką nazywamy dolegliwość, gdy częściej niż to konieczne oddajemy stolec, ma on płynną konsystencję, a organizm jest osłabiony, pojawia się gorączka, odwodnienia. Rozwolnienie to niepokojący objaw, który może wskazywać na stan chorobowy. Ale czy biegunka odchudza, a utrata płynów sprzyja utracie wagi?

Przyczyny biegunki

Problemy związane z biegunką mogą wystąpić z różnych powodów, najczęściej jednak luźny kał występuje przez:

  • zakażenie bakteryjne,
  • zatrucie pokarmowe,
  • stres,
  • alergie,
  • zatrucie lekami,
  • problemy hormonalne,
  • zapalenie jelit. 

Utrzymujące się rozwolnienie warto skonsultować z lekarzem, ponieważ nieleczone może prowadzić do problemów z układem pokarmowym. 

Dieta przy biegunce

Najważniejszym zaleceniem przy biegunce, jest dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów, które stale traci. Najlepiej pić przegotowaną wodę, herbatki ziołowe lub napar z płatków róży. Trzeba natomiast zrezygnować z mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych, soków owocowych i warzywnych oraz alkoholu. 

   Posiłki należy przyjmować co 2-3 h, nie mogą być one obfite ani ciężkostrawne. Konieczne jest wykluczenie z diety surowych owoców i warzyw, pieczywa pełnoziarnistego, tłustych produktów mlecznych oraz mięs i wędlin. Warto spożywać gotowany ryż, mus jabłkowy i banany, które pozwolą uzupełnić potas tracony podczas rozwolnienia. 

  Przyjęła się teoria, że na problemy ze stolcem pomaga jedzenie jajek, ale czy to prawda, że można jeść jajka przy biegunce? Owszem, ale należy unikać jajek w formie smażonej i z dodatkiem majonezu czy boczku. Przy biegunce najlepiej jeść jajka gotowane, w postaci omletu lub jajecznicy, ale przygotowanych bez użycia tłuszczu. 

   Podczas biegunki najczęściej występuje brak apetytu lub jego zmniejszenie, jednak konieczne jest, by dostarczać osłabionemu organizmowi potrzebne do regeneracji substancje odżywcze z jedzenia. Zalecane jest spożywanie produktów bogatych w potas, skrobię poprawiającą konsystencję stolca oraz lekkostrawnych. Najważniejsze jest stałe nawadnianie. Rozwolnienie może powodować utratę wagi, jednak wynika to głównie z utraty dużej ilości płynów, a nie faktu, że biegunka odchudza. 

odchudzanie biegunka

Biegunka jak woda

Najpowszechniejszym rodzajem problemów ze stolcem jest biegunka wodnista, czyli biegunka jak woda. Jest niegroźna, o ile nie zawiera domieszki krwi lub śluzu i ustępuje w krótkim czasie. Organizm traci jednak dużo płynów i elektrolitów, więc ważne jest regularne nawadnianie, by nie dopuścić do odwodnienia. 

  Biegunka jak woda najczęściej jest spowodowana infekcją bakteryjną, grypą żołądkową lub alergią pokarmową. Przeważnie, aby pozbyć się wodnistego rozwolnienia wystarczy uzupełnianie płynów i spożywanie produktów bogatych w skrobię. Pomocne mogą być także probiotyki czy leki przeciwbiegunkowe. Jeśli dolegliwości nie miną, należy skonsultować się z lekarzem. 

   W czasie biegunki, chory może nie odczuwać apetytu. Mało je, co w połączeniu z ciągłą utratą płynów prowadzi do obniżenia masy ciała. Nie można jednak powiedzieć, że biegunka odchudza, ponieważ organizm nie traci tkanki tłuszczowej, jedynie wodę.

Biegunka podczas okresu

 W trakcie okresu oraz przed jego wystąpieniem w organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Mogą one wpływać na układ pokarmowy i powodować biegunkę. 

   Układ trawienny wyposażony jest w receptory progesteronu, a jego poziom wpływa na pracę jelit. Ich rozluźnianie i kurczenie się powoduje szybsze przesuwanie się treści pokarmowych do jelita grubego, co skutkuje luźnym kałem. Biegunka podczas okresu nie powinna martwić. Jest to normalny objaw procesów, które w tym czasie oddziaływują na funkcjonowanie organizmu. 

  Często kobiety nie zdają sobie sprawy, że podczas okresu może wystąpić biegunka. Warto mieć tego świadomość, by wykluczyć ewentualne stany chorobowe. Menstruacja to czas, gdy kobiecy organizm jest osłabiony. Biegunka podczas okresu dodatkowo go obciąża. Istnieje szansa, że nastąpi wahanie wagi, ponieważ dojdzie do utraty sporej ilości płynów.

Nie oznacza to, że biegunka odchudza. Organizm traci wodę, więc waga spada, ale wróci do normy, gdy tylko dolegliwości miną.