Potwierdzone objawy ciąży przed okresem

objawy ciąży okres

Staracie się zajść w ciąże albo wprost przeciwnie – obawiacie się ,że jesteście w ciąży. Nie wiecie jakie objawy mogą świadczyć o ciąży a jakie nie są z nią związane. Czasami po czasie orientujecie się jakie miałyście objawy ciąży przed okresem, bo wcześniej nie zdawaliście sobie z tego sprawy. Ile dni może spóźniać się okres i kiedy to już ciąża? Czy w ciąży można mieć okres?

Objawy ciąży przed okresem a ciąża

Być może Ty także sprawdzałaś w Internecie jakie są objawy przed okresem a ciążą, aby je porównać, ponieważ okres ci się spóźniał. Mała wątpliwość zasiała niepokój i już nie byłaś pewna czy w ciąży można mieć okres, chociaż na pewno znasz prawidłową odpowiedź na to pytanie. Objawy są bardzo podobne. Nic dziwnego ,że zastanawiałaś się nad tym chociaż raz w życiu. Jakie więc są objawy zapłodnienia?

Do objawów zapłodnienia możemy zaliczyć:

 • podwyższoną temperaturę ciała – powyżej 37 stopni przez ostatni czas
 • powiększone i bolesne piersi 
 • pojawienie się ciemnej linii od pępka do spojenia łonowego
 • nudności i wymioty
 • zgaga
 • zaparcia 
 • zmiana nastroju 
 • wrażliwość na zapach i smaki 

Jeśli spóźnia ci się okres i masz większość z wymienionych objawów to najlepiej wykonaj test ciążowy. Możesz zapytać też swoich koleżanek, mamy czy cioć jakie miały objawy ciąży przed okresem

Należy podkreślić ,że objawy wczesnej ciąży są bardzo podobne do zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Rozdrażnienie, ból, zaparcia lub biegunki, tkliwość piersi – to wszystko to także objawy zwiastujące zbliżającą się miesiączkę. Są normalnym zwiastunem okresu, dlatego często nie zauważamy wczesnych sygnałów ciąży myśląc, że to zwyczajnie zbliża się miesiączka. 

okres w ciąży

Czy w ciąży można mieć okres?

Samego okresu w czasie ciąży, czyli kiedy doszło do zapłodnienia komórki jajowej mieć nie można. Jak już zapewne pamiętacie z lekcji biologii, organizm kobiety co miesiąc przygotowuje się do zapłodnienia uwalniając komórkę jajową z jajnika. Jeśli jednak ta komórka nie doczeka się plemnika i nie zostanie zapłodniona to musi “posprzątać” po przygotowaniach.

Błona wyściełająca macicę, wcześniej pogrubiona i czekająca na zagnieżdżenie się zarodka, teraz musi się złuszczyć.  Dzieje się tak co miesiąc aż do momentu aż w końcu dojedzie do zapłodnienia lub do czasu menopauzy, czyli skończenia się komórek jajowych w ciele kobiety. 

Proces złuszczania się wnętrza macicy to właśnie okres, miesiączka. Wydala się ono wraz z krwią. Możemy też dostrzec skrzepy krwi, co jest całkiem normalne. Kiedy dojdzie do zapłodnienia to proces złuszczania nie jest już konieczny. Odpowiedz na pytanie czy w ciąży można mieć okres jest oczywista. Z czym więc rodzą się te wątpliwości? 

Zdarza się ,że podczas ciąży występuje plamienie. Dodatkowo zbiega się w czasie z momentem, w którym powinna pojawić się miesiączka, co może być dla kobiet mylące. 

Sprawdź: Czy prezerwatywa chroni przed zajściem w ciąże? 

Szczególnie w pierwszych dniach ciąży, kiedy nie jesteśmy jeszcze pewne czy to ciąża lub w ogóle nie świadome swojego stanu. Plamienie w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem, aby potwierdzić ,że wszystko jest w porządku. 

Na samym początku ciąży może pojawić się plamienie implantacyjne. Jest to plamienie związane z zagnieżdżeniem się zarodka w ścianie macicy, który naruszył naczynia krwionośne. Od okresu rożny się tym ,że krew jest jaśniejsza, skąpa i nie towarzyszą temu dolegliwości bólowe. 

Przyczyny okresu w ciągu ciąży

Są także inne przyczyny zadawania sobie pytania przez kobiety – czy w ciąży można mieć okres? Niekoniecznie musi być to poronienie. Mogą to być:

 • zmiany hormonalne – poziom hormonów ogromnie się zmienia, zwiększa się produkcja już funkcjonujących w organizmie oraz pojawiają się nowe, występujące tylko podczas ciąży hormony
 • nadżerka – nadżerka na szyjce macicy może też powodować ból brzucha, należy to koniecznie skonsultować 
 • polipy – polipu mieszczące się w trzonie lub szyjce macicy mogą powodować plamienia
 • infekcja narządów rozrodczych – zaawansowana infekcja może objawiać się plamieniami lub upławami także ciemnymi 
 • zaśniad groniasty – polega na nieprawidłowościach zachodzących przy zapłodnieniu 
 • krwiaki –  może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i płodu 
 • łożysko przodujące
 • ciąża pozamaciczna

Ile dni może się spóźniać okres?

Spóźniający się okres może wzbudzić niepokój, ponieważ kojarzony jest z ciążą. Ale nie musi oznaczać tylko ciąży. Może być spowodowany rożnymi chorobami. Okres może się spóźniać także z powodu stresujących sytuacji, nadmiernego wysiłku fizycznego a także przy podróżach i zmianie klimatu. Zanik miesiączkowania może być wynikiem prowadzenia skrajnej diety. Poniżej pewnego poziomu tłuszczu w ciele organizm przestaje miesiączkować.  

Książkowy przykład cyklu miesiączkowego trwa 28 dni. Prawidłowy okres trwa od 25 do 35 dni co teoretycznie daje nam odpowiedź na pytanie o to ile dni może się spóźniać okres. Jeśli masz dłuższe cykle to może być to nawet ponad tydzień dłuższy odstęp niż i to też będzie w normie.

Sprawdź: Ile dni przez okresem boli jajnik?

Porównując jednak swoje cykle do tej pory, różnica dni nie powinna być większa niż 3-4 dni. Jeśli jednak okres spóźnia się znacznie dłużej i wydaje się to niepokojące, ponieważ nie doświadczyłem ostatnio żadnego z wcześniej wymienionych powodów – zgłoś się do lekarza. 

Pytanie “ile dni może się spóźniać okres?” zadają sobie też kobiety w średnim wieku, które niekoniecznie spodziewałyby się dziecka. Jeśli masz pomiędzy 45 a 55 lat i twój regularny dotyczas okres zaczął się spóźniać, może to oznaczać początek menopauzy. Przekwitanie wiąże się z wahaniami cyklów oraz innymi syndromami takimi jak uderzenia gorąca, zwiększone pocenie, zmęczenie, zmienność nastroju, wzrost wagi.

Jak przyspieszyć okres?

Jeśli wiesz ,że nie jesteś w ciąży ale okres powinien już się pojawić jednak nadal go nie masz możesz sięgnąć po sposoby przyspieszające okres. Oczywiście są to domowe sposoby.

Nie ryzykuj i nie bierz żadnych podejrzanych leków. Przesunąć okres, jeżeli chcesz go dopasować do jakiejś ważnej daty, może tylko lekarz przepisując antykoncepcję. To jest jednak proces długotrwały, więc trzeba pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. W domu na wywołanie okresu pomoże ciepła kąpiel i delikatny masaż.