Czy prezerwatywa chroni przed ciążą?
przez admin · 28 listopada 2021
Pytanie “czy prezerwatywa chroni przed ciążą?” zadaje sobie chyba każdy kto zaczyna współżycie i chce uchronić się przed nieplanowaną wpadką. Decydując się na zbliżenie z partnerem szukamy najlepszych metod antykoncepcji. Ale czy prezerwatywa jest jedną z nich?
Prezerwatywa a ciąża - co warto wiedzieć ?
Jak wynika z badań, prezerwatywy są najpowszechniejszą formą antykoncepcji. Przede wszystkim, ze względu na łatwość dostępu oraz bezinwazyjny wpływ na organizm. Jednak ich skuteczność, mimo iż wysoka, jest dużo niższa niż w przypadku innych środków ochrony.
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosowaniu prezerwatywy można określić za pomocą wskaźnika Pearla. Określa on je na podstawie liczby nieplanowanych ciąż na przestrzeni 12 miesięcy u 100 kobiet stosujących tę metodę zabezpieczenia. Im mniejszy wskaźnik Pearla, tym niższe ryzyko niechcianej ciąży.
Na wiarygodność wyniku tego pomiaru wpływają:
- poprawne stosowanie środka antykoncepcji,
- regularność współżycia,
- czynniki indywidualne, np. edukacja seksualna.
Prezerwatywa a ciąża jakie jest prawdopodobieństwo? Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi od 2 do 15, co w procentach wynosi od 98 do 85% skuteczności. Ta duża rozbieżność między stosowaniem prezerwatyw a ciążą, wynika z nieprawidłowego stosowania tej metody antykoncepcji. Zatem odpowiednie używanie prezerwatyw zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę lecz nie daje stuprocentowej pewności.
Prezerwatywa na tle innych metod
Stosowanie prezerwatyw nie jest w pełni skutecznym zabezpieczeniem. W porównaniu z innymi środkami ochrony wypada dosyć blado. Głównie ze względu na to, że to czy z prezerwatywą można zajść w ciążę zależy od właściwego jej użycia.
Najbardziej godne zaufania w tej kwestii są tabletki. Jednak prezerwatywy mają tę przewagę, że nie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Natomiast w przypadku stosowania prezerwatywy istnieje ryzyko, że dojdzie do jej zsunięcia lub uszkodzenia. Wzrasta wtedy prawdopodobieństwo zajścia w nieplanowaną ciążę.Z tego względu odpowiedź na pytanie, czy w prezerwatywie można zajść w ciążę, zawsze będzie twierdząca.
Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosowaniu prezerwatywy
Istnieje kilka sposobów na to, by zmniejszyć ryzyko niechcianego zapłodnienia. Wybierając prezerwatywy jako metodę antykoncepcji musimy pamiętać o tych zasadach:
- rozmiar prezerwatywy dobieramy do wielkości członka co zapobiega pęknięciu lub zsunięciu,
- prezerwatywę zawsze nasuwamy na penisa w stanie erekcji,
- w trakcie stosunku kontrolujemy stan prezerwatywy,
- po wytrysku od razu usuwamy członek w prezerwatywie z pochwy,
- nie używamy prezerwatywy ponownie, nawet, jeśli nie doszło do wytrysku,
- używając prezerwatyw nie stosujemy lubrykantów na bazie oleju.
Przestrzegając tych paru prostych reguł jesteśmy w stanie znacząco obniżyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy stosowaniu prezerwatyw. To czy z prezerwatywą można zajść w ciążę, zależy od zachowania należytej ostrożności. Kluczowe znaczenie ma także wytrysk. Jego brak zasadniczo zwiększa skuteczność korzystania z prezerwatyw. Odpowiedzialne podejście do tej metody pozwala ograniczyć szansę poczęcia dziecka niemal do zera.
Czy z prezerwatywą można zajść w ciążę?
Decydując się na antykoncepcję, partnerzy seksualni chcą być pewni jej skuteczności. Wybór tej najlepszej to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących. Najłatwiej dostępne są prezerwatywy, dlatego to po nie sięgamy najczęściej. Jednak zaraz pojawia się wątpliwość czy w prezerwatywie można zajść w ciążę.
Wielu specjalistów uważa, że prezerwatywa chroni w 98% przed zajściem w ciąże, jeśli będziemy przestrzegać wyżej opisanych zasad skuteczność jej będzie jeszcze wyższa. Warto również zasięgnąć opinii profesjonalisty lub zgłębić temat na własną rękę. W kwestii tak ważnej, nie powinno się wybierać pochopnie. Badania pokazują, że jesteśmy coraz bardziej świadomi w zakresie planowania rodziny. Z drugiej jednak strony wciąż występuje duży odsetek nieplanowanych ciąż. Istnieją różne środki ochrony, każdy z nich ma swoje wady.
Prezerwatywy są dobre dla osób, które nie chcą korzystać z inwazyjnych metod. Ten rodzaj antykoncepcji, przy poprawnym stosowaniu jest naprawdę skuteczny i godny zaufania. Im bardziej odpowiedzialnie do niego podchodzimy, tym mniejsze prawdopodobieństwo niezamierzonego zapłodnienia.