Ile trwa okres u 40 latki? Brak okresu po 40?

objawy przed okresem po 40

Już czterdziestolatki zaczynają myśleć o menopauzie i zastanawiać się co oznacza okres co 2 tygodnie po 40 albo przeciwnie ile może się spóźniać okres po 40 i czy to oznaki menopauzy. Co więcej, objawy przed okresem po 40 mogą się różnić od tych przy pierwszej miesiączce. Co zatem się zmienia i ile trwa okres u 40 latki?

Czy zmienia się i ile trwa okres u 40 latki?

W wieku 40 lat mogą zaczynać się zmiany związane z miesiączkowaniem. Miesiączka może zacząć się rozregulowywać. Przed 50. rokiem życia pojawiają się pierwsze symptomy przekwitania. Warto być na to przygotowaną i wiedzieć kiedy możemy spodziewać się menopauzy. 

Menopauza pojawia się u kobiet w różnym wieku. Może wystąpić między 45 a 55 rokiem życia, przy czym najczęściej występuje około 50 roku życia.  Przekwitanie to naturalny czas w życiu kobiety, kiedy ustaje praca jajników i wygasza się szansa na urodzenie dziecka. W tym momencie kobiety odczuwają też dużo zmian i dyskomfortu w ciele. Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety ale określa się tym terminem potocznie także czas kiedy zbliża się koniec płodności.

ile trwa okres u 40 latki

Czy brak okresu po 40 jest normalny?

Fakt, że cykl miesiączkowy nie jest już tak regularny nie oznacza ,że kobieta przestaje być płodna. Szanse na zajście w ciążę są nadal.

Zatem czy brak okresu po 40 jest normalny? Nie. Brak okresu powinien zaniepokoić i nie jest normalnym zjawiskiem jeśli nie odczuwasz objawów menopauzy.  Może oznaczać ciążę lub stanowić objawy choroby czy zaburzeń hormonalnych. 

Ile może się spóźniać okres po 40?

Okres może wypaść z dotychczasowych cyklów i spóźniać się kilka dni. Może się zdarzyć ,że kobieta doświadczy przedwczesnej menopauzy i będzie to tuż po 40 urodzinach. Przekwitanie jest możliwe także u pań, które nie ukończyły jeszcze 40 lat.

Pytanie ile może spóźnić się okres nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może występować co 3 tygodnie ale równie dobrze może przychodzić nawet co 2 miesiące. natomiast ile trwa okres u 40 latki to także zależne od organizmu. Raczej częściej cykle się wydłużają niż skracają. Samo krwawienie może się wydłużyć i trwać kilkanaście dni. 

Sprawdź: Ile dni przed okresem boli jajnik?

Jeśli kobieta zauważyła taką nieregularność u siebie a zbliża się do 40 lub  niedawno miała 40 urodziny to należy skonsultować to lekarzem. Wczesna menopauza stanowi konieczność terapii hormonalnej.

Może mieć podłoże genetyczne, być wynikiem chorób czy infekcji. Stres także zwiększa ryzyko doświadczenia przedwczesnej menopauzy. Również z powodu nowotworu i jego chemicznego leczenia może dojść do przedwczesnego przekwitania.

Jakie są objawy przed okresem po 40 i jakie są objawy menopauzy?

Oprócz typowych objawów przed okresem, których doświadcza się zazwyczaj, czyli zmęczenie, tkliwość piersi, ból podbrzusza, wahania nastrojów, pojawiają się jeszcze dodatkowe objawy przed okresem po 40. Są to obawy przekwitania:

  • wolniejszy metabolizm, czyli przybieranie na wadze 
  • wypadanie włosów
  • plamienie między miesiączkowe czy też po stosunku 
  • uderzenia gorąca
  • suchość pochwy 
  • osłabienie libido
  • zaparcia i wzdęcia
  • obrzęki

Przejście menopauzy także  niesie ze sobą pewne konsekwencje. Zwiększa się ryzyko do pojawienia się osteoporozy, żylaków. Zwiększa się skłonność do wystąpienia chorób związanych z układem krążenia. Powinniśmy obserwować uważniej swoje ciało i uczestniczyć w badaniach profilaktycznych. Częściej pojawiają się infekcje układu moczowo-płciowego. 

Sprawdź: Jak powstrzymać krwotok podczas okresu?