Jak powstrzymać krwotok podczas okresu?

okres krwawienie

Menstruacja to nieodłączny element życia kobiety. Dlatego nie powinien to być żaden temat tabu, a rzecz powszechna i codzienna. Niestety, edukacja na temat dojrzewania nie jest jeszcze idealna. Często zdarza się ,że dziewczęta, szczególnie młode ale nie tylko, nie mają informacji co się dzieje z ich ciałem. Nie wiedzą czy mają do czynienia z krwotokiem podczas okresu czy to normalna ilość krwi. Z miesiączką związany jest także PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, który objawia się przeróżny sposób.

Miesiączka – co się wtedy dzieje?

Przychodzi do nas co miesiąc i dotyczy wszystkich prawidłowo funkcjonujących kobiet na świecie. Trwa około pięciu dni i tak miej więcej przez 40 lat kobiecego życia. Każda kobieta jest inna i każda kobieta przechodzi miesiączkę inaczej.

Może się zdarzyć tak, że nie czuje żadnego bólu, nie ma żadnych objawów towarzyszących albo wręcz przeciwnie, co miesiąc zwija się z bólu, jest rozdrażniona i to utrudnia jej funkcjonowanie.

Z grubsza miesiączka oznacza, że twój organizm funkcjonuje prawidłowo i ma możliwość poczęcia dziecka. Co miesiąc macica przygotowuje się na pojawienie zarodka zwiększając grubość endometrium.

Jest to błona wyściełająca wewnętrzną ścianę macicy. Tam umiejscawia się zapłodniona komórka jajowa, o ile dojdzie do zapłodnienia. Endometrium dostarcza komórce jajowej odpowiednie składniki pokarmowe, pobrane z krwi matki. 

Ale zostańmy przy tym, że do zapłodnienia nie doszło i nie ma ciąży. Dla jednych może być to powód do radości, dla innych rozczarowanie – miesiączka potrafi wywołać wiele skrajnych emocji. Skoro nie ma zarodka, to przygotowana przez macicę pogrubiona błona staje się zbędna.

Tym samym trzeba ją złuszczyć i wydalić z organizmu. W krwi menstruacyjnej czasami widzimy skrzepy. Są to właśnie pozostałości po przygotowaniach macicy. 

mycie rąk po krwi

Co jest w normie podczas miesiączki?

Czasami młode kobiety niepokoją się, kiedy widzą krew o różnych odcieniach czerwonego. Zazwyczaj nie ma się czym martwić, ponieważ krew podczas okresu się zmienia. Na początku może jej być mało i mieć ciemny kolor.

Najwięcej krwi pojawia się drugiego dnia okresu. Jest wtedy wyraziście czerwona i lejąca. Krwotokiem podczas okresu możemy nazwać sytuację, kiedy tracimy ponad 100 ml płynu ale też ciężko jest to dokładnie zmierzyć. Na koniec okresu krew znów jest brązowa, ponieważ wydalamy już jej ostatki, a rozłożona krew ciemnieje. Nie jest to żaden kłopot, bo nasz organizm doskonale wie jak się jej pozbyć.

Jeśli chodzi o uprawianie seksu podczas krwawienia to tylko od kobiety zależy czy tego chce czy nie. Medycznie nie ma żadnych przeciwwskazań. Warto tylko pamiętać ,że podczas miesiączki także jest ryzyko zajścia w ciążę oraz zakażenia się chorobami wenerycznymi. 

Sprawdź: Czy prezerwatywa chroni przed ciążą?

Czy podczas okresu można dostać krwotoku?

Ilość utraconej krwi podczas okresu to objętość w granicy 30 a 100 ml, czyli tyle co filiżanka do kawy. Krwotok podczas okresu pojawia się kiedy nie nadążamy z wymianą podpasek albo tamponów i odwiedzamy toaletę co godzinę, bo środki higieniczne przeciekają. Standardowo okres powinien trwać maksymalnie do 7 dni.

Jeśli jest dłuższy to też jest sygnałem ,że mamy odczynienia z krwotokiem. Dodatkowo pojawia się silny ból w podbrzuszu i brak siły. Jeśli pojawiają się u ciebie takie objawy to watro skonsultować je z ginekologiem. Nie musi być to wina „twojej urody” ale symptomy choroby, z którą można walczyć.

Mogą to być objawy:

  • Endometriozy
  • Torbieli
  • Polipów
  • Nieprawidłowości hormonalnych
  • Zmian nowotworowych 
  • Ciąże pozamaciczną
  • Zakażenia czy infekcji
  • Nadmiernego stresu

Krwotok podczas okresu co robić?

Nie kładź ciepłego termoforu na brzuchu ani nie bierz gorących kąpieli. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i sprzyja krwawieniu. Nie zażywaj aspiryny, która także ma działanie rozrzedzające krew.

Unikaj alkoholu, napoi energetycznych i kawy. Nie opalaj się w tym czasie. Jeśli towarzyszy ci ból, możesz przyjąć środki przeciwbólowe takie jak ibuprom czy rozkurczowe jak no-spa. Po dokładnej diagnozie lekarz będzie mógł dobrać odpowiednie leki na podstawie przyczyny dolegliwości. Stosuje się terapie hormonalne czy suplementację. 

Zapobiegawczo należy dbać o prawidłową dietę. Przy obfitych krwotokach podczas okresu dochodzi do spadku poziomu żelaza, więc lekarz może zalecić badania. Przy potwierdzonych niedoborach we krwi zaleca się uzupełnienie w postaci suplementów.