Jak osłabić włosy na twarzy?

osłabienie włosów na twarzy

Na początek należy wspomnieć, że zarówno włosy na twarzy u dziewczyn jak i u chłopców to normalna sprawa. Każdy ma delikatny, ledwie zauważalny meszek na twarzy, podobnie jak na innych częściach ciała – z wyjątkiem wewnętrznej części dłoni czy stóp. Dopóki jest on niewidoczny lub lekko ciemniejszy to nie ma czym się martwić. Co jednak jeśli włosy na twarzy u dziewczyn są ciemne? Jak osłabić włosy na twarzy i jak pozbyć się włosów na twarzy?

Włosy na twarzy u dziewczyn - co oznaczają?

Hirsutyzm to właśnie fakt posiadania włosów na twarzy u dziewczyn. Ale nie tylko na twarzy lecz także w miejscach typowych dla mężczyzn. Oprócz twarzy, czyli brody, okolicy górnej wargi, podbródka i szyi znajdują się także na udach, brzuchu, między piersiami, na pośladkach. Nie jest to jednostka chorobowa, a jedynie zjawisko posiadania męskiego owłosienia u kobiet. Są to włosy twarde i ciemne, takie jakie możemy zauważyć pod pachami. 

Jeśli masz ciemną karnację to całkiem normalne, że masz także ciemne włosy. Nadmierne owłosienie może być odziedziczone. Ale równie dobrze może być wynikiem zaburzeń hormonalnych – nadmiernej ilości androgenów.

Androgeny to hormony męskie, które znajdują się w ciele kobiety ale w niewielkich ilościach. Razem z nadmiarem androgenów często pojawiają się, oprócz włosów na twarzy u dziewczyn, takie objawy jak niski głos, przetłuszczanie się skóry głowy, trądzik czy zaburzenia miesiączkowania. 

Jakie mogą być przyczyny hirsutyzmu, czyli nadmiernych włosów na twarzy u dziewczyn? 

  • zespół policystycznych jajników – najczęstsza przyczyna włosów na twarzy u dziewczyn, warto się zdiagnozować w tym kierunku 
  • zespół Cushinga
  • hiperprolaktynemia
  • nadczynność tarczycy 
  • przyjmowanie leków androgennych 
włosy na twarzy

Jak osłabić włosy na twarzy?

Po pierwsze, jeśli włosy na twarzy u dziewczyn są wynikiem zaburzeń hormonalnych to właściwym krokiem będzie dobranie odpowiedniego leczenia, w celu zahamowania postępowania objawów. 

Można wypróbować domowych rozjaśniaczy do włosów na twarzy. Pierwszą propozycją jest cytryna. Ma ona rozjaśnić włoski. Polecany jest też olejek herbaciany, miód jako rozjaśniacz do włosków na twarzy. Są to jednak domowe sposoby, a więc nie można wymagać od nich, że efekty będą zadowalające.

Jak pozbyć się włosów na twarzy?

Jest kilka sposobów jak pozbyć się niechcianych włosów na twarzy. Można zastosować metody depilacji takie jakie wybiera się podczas golenia nóg czy pach. Do wyboru jest wiele technik i sami musimy zdecydować jak pozbyć się włosów na twarzy.  

Można podjąć się pozbywania się włosów na twarzy poprzez depilację woskiem. Może to zrobić profesjonalnie kosmetyczka w gabinecie. Są też produkty do samodzielnego wykonania takiego zabiegu w domu.

Nie jest to jednak najprzyjemniejszy zabieg, szczególnie dla osób niewprawionych. Wosk także musi mieć się za co zaczepić, żeby móc wyrwać włoski, więc muszą one być już nieco dłuższe. Łatwo o podrażnienia i zaczerwienienia skóry. 

Łatwiejszy w aplikacji i pozbyciu się włosów na twarzy i dziewczyn może okazać się krem do depilacji. Działa on tak ,że po nałożeniu i odczekaniu około 10 minut rozpuszcza włosy. Następnie za pomocą dołączonej szpatułki zbiera się krem razem z włoskami. Jest to jednak chemiczny sposób i wcześniej sprawdźmy czy nie mamy uczulenia na dany krem do depilacji. 

Niektóre dziewczyny mają jeszcze inny sposób jak się pozbyć włosów na twarzy. Mianowicie używają specjalnego, małego nożyka do depilacji. Jest to metoda wymagająca skupienia i wprawy, ponieważ można niechcący się skaleczyć. Należy także wcześniej przygotować twarz i pod odpowiednim kątem trzymać nożyk. Podobnie zadziała trymer, czyli narzędzie do skracania włosków. 

Zabieg laserowy a włosy na twarzy

Najskuteczniejszą a zarazem najdroższą metodą na usunięcie włosów na twarzy u dziewczyn jest zdecydowanie się na zabieg laserowy. W większych miastach jest bardzo dużo salonów, które oferują depilację laserową. Jeśli mamy dość usuwania owłosienia co kilka dni to jest to idealne rozwiązanie. Na rynku jest wiele dostępnych laserów i najlepiej zapoznać się z opiniami, który jest najlepszy. 

Depilacja laserowa usuwa trwale włosy w fazie wzrostu. Potrzebne jest do tego od 4 do około 8 zabiegów,aby nasza skóra stała się gładka na zawsze. Zabieg jest lekko bolesny i ma też przeciwwskazania, takie jak choroby skóry czy niektóre leki. 

Przeciwwskazania:

  • ciąża 
  • świeża opalenizna
  • choroby dotyczące skóry
  • leki fotouczulające lub zioła fotouczulających 

Istnieje jednak ewentualność ,że po pewnym czasie włosy znów zaczną się pojawiać. Zaleca się wtedy zabieg przypominający. 

Sprawdź też:  Czy beta karoten przyciemnia skórę?