Ile należy trzymać termometr rtęciowy pod pachą?

ile trzymać termometr - chłopiec

Termometr rtęciowy to najpopularniejszy przyrząd do mierzenia temperatury ciała. Zrobiony jest ze szkła, a wypełnia go rtęć, która pod wpływem ciepła rozszerza się i wskazuje odpowiednią ilość stopni Celsjusza. Termometr rtęciowy należy trzymać pod pachą około 5 minut, by zyskać pewność właściwego pomiaru. 

Termometr rtęciowy a elektroniczny

Obecnie na rynku, oprócz tradycyjnego termometru z rtęcią, możemy znaleźć także elektroniczny. Jest on bezpieczniejszy, ale czy równie skuteczny i dokładny? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom obu z nich. 

   Termometr rtęciowy uznawany jest za najbardziej precyzyjny, jednak istnieje duża szansa jego zbicia, a rtęć jest substancją niebezpieczną. Zatrucie rtęcią może skutkować śmiercią, więc Unia zakazała produkcji termometrów tego typu. Chociaż termometrem rtęciowym trzeba przez 3-5 minut mierzyć temperaturę pod pachą, to zawsze daje on dokładny wynik. Jest to jego główna zaleta. Wadą natomiast jest duże zagrożenie uszkodzeniem i wydostaniem się trującej rtęci, która ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i środowisko naturalne. 

   Coraz większą popularność zyskuje termometr elektroniczny. Całkowicie bezpieczny przyrząd, który wystarczy trzymać pod pachą zaledwie chwilę, by uzyskać pomiar temperatury. Pomiar termometrem elektronicznym trwa około 20-30 sekund. Termometr elektroniczny wyposażony jest w duży wyświetlacz, dzięki czemu łatwo odczytać wynik. Niestety, termometr ten często cechuje słaba jakość, łatwo się psuje, a pomiar temperatury jest niedokładny, mówimy tutaj o najtańszych produktach. Natomiast każdy termometr bezrtęciowy powinniśmy trzymać około 30 sekund pod pachą. 

  Zarówno termometrem rtęciowym, jak i elektronicznym mierzymy temperaturę umieszczając je pod pachą. Można zrobić to także doustnie lub doodbytniczo. W przypadku termometru z rtęcią należy bardzo uważać, bo za mocne ściśnięcie może spowodować uszkodzenie i wydostaniem się trującej rtęci

pomiar temperatury termometr

Prawidłowa temperatura ciała

Chcąc zmierzyć sobie temperaturę, umieszczamy termometr pod pachą i w zależności od jego rodzaju trzymamy od kilku minut, do kilku sekund. Prawidłowa temperatura ciała mieści się w przedziale od 36,4 do 37 stopni Celsjusza. 

  Zależy ona od pory dnia, wieku, płci oraz miejsca pomiaru. Wieczorem jest wyższa niż rano, a u kobiet waha się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Temperatura mierzona w różnych otworach, może dawać odmienne wyniki. W odbycie jest najwyższa, a pod pachą najniższa. Trzeba wziąć to pod uwagę w trakcie mierzenia. 

   Kobiety często zastanawiają się, jaka powinna być prawidłowa temperatura pod pachą w ciąży. W tym okresie wyższa temperatura ciała nie powinna martwić. To normalne zjawisko będące objawem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Jednak warto na bieżąco kontrolować pomiar, by nie dopuścić do ewentualnej infekcji. Temperatura w ciąży pod pachą może wahać się między 37 a 38 stopni Celsjusza i jeśli nie towarzyszą temu inne, niepokojące objawy, nie ma powodu do obaw. 

Pomiar temperatury

  Dokonując pomiaru temperatury, trzeba wziąć pod uwagę różne zmienne. To ile należy trzymać termometr pod pachą zależy głównie od tego czy jest on rtęciowy czy elektroniczny. 

  Na temperaturę ciała wpływają także czynniki zewnętrzne:

  • upał i zimno
  • wysiłek fizyczny
  • zmęczenie czy
  • stres
  • u kobiet fazy cyklu i stan ciąży.

Podwyższenie temperatury u dzieci, to nie zawsze objaw choroby, a przegrzania lub intensywnego płaczu. 

   Temperatura ciała informuje nas o stanie organizmu. Gdy jest podwyższona oznacza to możliwość infekcji, a jej obniżenie może świadczyć o osłabieniu. Warto stale kontrolować pomiar temperatury, by wiedzieć co dzieje się w naszym ciele.