Pasożyty w oku – czym są?
przez admin · 10 stycznia 2022
Pasożyty w oku człowieka to nie jest najczęstszy problem, z jakim zgłaszają się pacjenci na oddział okulistyczny. Nie jest to jednak wiedza, która jest kompletnie nieprzydatna dla specjalisty. Pasożyty w oku ludzkim mogą się zdarzyć i wtedy trzeba reagować szybko, ponieważ zaniedbanie może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jakie mogą być objawy pasożytów w oku człowieka?
Czym są pasożyty?
W Polsce choroby oczu związane z pasożytami w oku ludzkim nie są częste. Stwarza to jednak problem, kiedy trafi się pacjent, który rzeczywiście ma pasożyty w oku. Diagnostyka wykonywana przez lekarzy jest wtedy utrudniona, ponieważ nie mają oni doświadczenia z tymi chorobami i mogą bazować jedynie na wiedzy książkowej. Dodatkowo utrudnione jest wykonywanie testów w laboratoriach, a nawet pozyskanie odpowiednich leków. Co więcej, może się zdarzyć ,że nie będzie leku na konkretnego pasożyta w oku ludzkim.
Pasożyty mogą być mikroskopijnej wielkości i żeby je zobaczyć potrzebny będzie obraz diagnostyczny z mikroskopu elektronicznego. Mogą być także widoczne gołym okiem przez człowieka, na przykład dobrze nam znane kleszcze. Jak wiadomo, pasożyty wykorzystują inny organizm do zdobycia pożywienia jego kosztem. Jest wiele rodzajów pasożytów bytujących w ludzkim ciele.
Mogą znajdować się wewnątrz naszego ciała i będą to przykładowo owsiki lub tasiemce. Mogą również bytować w na zewnątrz ludzkiego ciała jak wszy czy kleszcze.
Choroby wywołane przez pasożyty w oku ludzkim
Często problemy z pasożytami w oku człowieka zaczynają się od podróży zagranicznych, szczególnie w kraje egzotyczne, z niższym poziomem higieny. Dotyczy to krajów rozwijających się, gdzie jedzenie nie jest poddawane odpowiedniej obróbce przez spożyciem i nawet woda nie jest możliwa do spożycia.
Najbardziej powszechną odmianą pasożyta w naszych rejonach jest nużyca spowodowana przez pasożyta nużeńca. Jest to niewielki pajęczak pojawiający się w okolicy twarzy ale nie tylko. Odżywia się łojem i lipidami powstałymi na naszym ciele.
Przechodzi z człowieka na człowieka w wyniku kontaktu, nawet pośredniego, gdzie tylko dotykaliśmy tych samych rzeczy co osoba posiadająca nużeńca. Mogło to się przydarzyć w zasadzie wszędzie. Dlatego nie warto korzystać z rzeczy innych osób takich jak grzebień, ręcznik czy kosmetyki. Większość dorosłej populacji w Polsce jest nosicielem tego pasożyta. Jednak nie u wszystkich powoduje to chorobę.
Pasożyty w oku objawy
Na skórze powoduje objawy takie jak swędzenie, zaczerwienienie, wypryski. Nasila także objawy innych chorób skórnych. Nie uda nam się go zobaczyć, ponieważ ma około 0,3 mm. Jeśli pojawią się te pasożyty w oku człowieka to rozpoznamy porównując poniższe symptomy.
Pasożyty w oku objawy:
- swędzenie oka
- zaczerwienienie
- obrzęk okolicy oka
- suchość oka
- uczucie kłującego pisaku pod powieką
- złogi na powiekach
- wypadanie rzęs
- nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne – światło czy kurz
Jeśli rozpoznajesz u siebie te objawy pasożyta w oku człowieka to najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Zbada twoje oczy i stwierdzi czy na pewno mamy do czynienia z pasożytem w oku ludzkim, ponieważ objawy są bardzo podobne do innych jednostek chorobowych np. alergii.
Często ludzi niepokoi także fakt, że widzą w oku małe, lekko przezroczyste plamki na oku. Kojarzą nam się z pasożytami w oku człowieka, lecz nimi nie są. To męty ciała szklistego, którymi nie należy się martwić. Nie ma konieczności ich usuwania, a leczenie stosuje się tylko w najcięższych przypadkach.
Jak postępować w przypadku pasożytów w oku człowieka?
Po pobraniu materiału z okolic naszego oka i wysłaniu go do badań laboratoryjnych okazuje się ,że została potwierdzona obecność nużeńca. Jak wygląda leczenie? Na początek istotną wiadomością jest, że leczenie tego pasożyta w oku człowieka jest procesem długotrwałym. należy więc uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie stosować przepisane leki na receptę przez lekarza okulistę.
Stosuje się do tego leki przeciwzapalne oraz mydło. Istotne jest pozbycie się nużeńców z naszego ciała, szczególnie codzienne oczyszczanie oczu. Wspomagająco można stosować nawilżające krople do oczu.