Gdzie przyklejać plastry przeciwbólowe?
przez admin · 25 stycznia 2022
Kiedy pojawia się ból i chcemy temu zaradzić to automatycznie sięgamy po tabletkę. Istnieją jednak inne rozwiązania niż leki doustne. Sposobem na ominięcie drogi pokarmowej jest zastosowanie plastra przeciwbólowego. Czy są one skuteczne? Czy istnieją plastry przeciwbólowe z morfiną? Czy jest ketonal w plastrach przeciwbólowych?
Jakie są dostępne opcje plastrów przeciwbólowych?
Plastry przeciwbólowe mogą łączyć w sobie kilka funkcji. Plastry mogą być:
- rozgrzewające
- chłodzące
- przeciwbólowe
- znieczulające
- przeciwobrzękowe przy urazach
Plastry rozgrzewające mają za zadanie wspierać leczenie bólu przy schorzeniach kostno-stawowych czy kręgosłupa, ramion, szyi. Oprócz działania przeciwbólowego plaster sprawia, że czujemy przyjemne ciepło w miejscu przyklejenia.
Wspomaga to działanie przeciwbólowe. Często stosowana jest do tego zabiegu kapsaicyna, zawarta w ostrych papryczkach, dzięki której czujemy także pieczenie przy jej spożyciu. Poprawa ukrwienia pomaga się szybciej regenerować organizmowi. Jest to wygodniejsza forma zastosowania zamiast termoforu, ponieważ możemy bez przeszkód wykonywać codzienne czynności. Pamiętajmy jednak ,żeby uważać i przerwać aplikację, jeśli plaster jest zbyt rozgrzewający i sprawia ból.
Ketonal w plastrach przeciwbólowych znajdziemy w aptece bez recepty. Warto mieć go w apteczce domowej na wszelki wypadek. Natomiast plastry przeciwbólowe z morfiną nie są dostępne. Takie plastry, być może nazywane jako plastry przeciwbólowe z morfiną, na opakowaniu, zawierają substancję silniejszą od niej. Są wyłącznie na receptę.
Plastry przeciwbólowe mogą być jednocześnie rozgrzewające ale nie muszą. Takie plastry możemy stosować przy stłuczeniu czy kontuzji. Działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Plastry mogą być także chłodzące. Najczęściej do efektu uczucia chłodzenia stosowany jest mentol. Takie plastry nadają się także do leczenia przy stłuczeniach czy kontuzjach. Poza działaniem przeciwbólowym są też przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, co jest przydatne właśnie przy opuchliźnie przy urazach. Niektórzy stosują plastry chłodzące przy dolegliwych migrenach, aplikując je na kark lub czoło. Doskonale znane i stosowane są przez sportowców, którzy na co dzień mają większe ryzyko kontuzji.
Gdzie przykleić plastry przeciwbólowe?
Plastry przeciwbólowe przyklejamy na miejsce bólu. Może być to szyja, kark, plecy czy kończyny. Unikajmy miejsc, gdzie są blizny. Skóra w miejscu aplikacji plastra powinna być zdrowa. Oznacza to ,że nie mogą być naklejane na otwarte rany czy miejsca chorobowe.
Jakie są zalety plastrów przeciwbólowych?
Główną zaletą plastrów przeciwbólowych jest fakt, że nie obciążają organizmu tak jak leki doustne. Omijają żołądek trafiając prosto do miejsca bólu. Dzięki temu możemy uniknąć objawów niepożądanych związanych na przykład z objawami ze strony układu pokarmowego – bólem brzucha, biegunką.
Lek wchłania się bezpośrednio przez skórę, co ułatwia jego przyjmowanie. Nie trzeba martwić się o nie spożywanie konkretnego jedzenia, które mogłoby kolidować z substancją zawartą w leku, pogarszając jego działanie. Nie musimy także połykać tabletki, z czym niektórzy mają problem.
Aplikacja plastra przeciwbólowego jest bardzo łatwa a substancja przeciwbólowa jest dawkowana w sposób ciągły i nieprzerwany.
Jakie są wady plastrów przeciwbólowych?
Podobnie jak przy każdych innych lekach, przy stosowaniu plastrów przeciwbólowych może pojawić się nadwrażliwość lub alergia na substancje zawarte w plastrze. Reakcję uczuleniową poznamy po zaczerwienieniu czy swędzeniu w miejscu przyklejenia plastra.
Należy pamiętać, że przyklejenie plastra odcina dopływ powietrza do skóry, co także może powodować dyskomfort. Trzeba także unikać stosowania plastrów przeciwbólowych przy niektórych chorobach dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry lub na skórę zranioną, podrażnioną z objawami wysypki czy obrzękami.
Do tego warto pamiętać też o zaleceniach podczas stosowania plastrów przeciwbólowych. Miejsc z plastrami nie powinniśmy wystawiać na bezpośrednią ekspozycję słoneczną, tym bardziej się z nimi opalać. Do tej zasady należy się stosować także dzień po zdjęciu plastra. Jeśli zauważymy niepokojące nas objawy, zawsze lepiej skonsultować to lekarzem.
Sprawdź: Czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Warto też wspomnieć, aby plastrów przeciwbólowych nie stosowały kobiety w ciąży, ponieważ może to stanowić zagrożenie ciąży i rozwój dziecka. Zażywanie leków przeciwbólowych w ciąży należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Ponadto nie powinnyśmy stosować plastrów przeciwbólowych jako środek zapobiegania bólom i stały lek.