Ile dni przed okresem boli jajnik?

ciąża a ból jajników

 

Kobiety powinny wiedzieć wszystko o swoim organizmie. Często są jednak zaskoczone, kiedy usłyszą, że mogą boleć jajniki. W dodatku boli nie tylko samo miesiączkowanie, ale także owulacja potrafi dać o sobie znać. Czy jajniki bolą przed okresem? Jeśli tak, to ile dni przed okresem bolą jajniki? Skąd mamy wiedzieć czy to ból jajnika czy ciąża?

Czy jajniki bolą przed okresem?

Jeśli do okresu zostało jeszcze dobrych kilka dni ale w jajniku czujesz ból to prawdopodobnie doświadczasz właśnie owulacji. To, że kobiety są obolałe w czasie i na krótko przed miesiączką to dla nas oczywiste i normalne.

Jednak jeśli w środku cyklu miesiączkowego poczujemy ból, przeważnie po jednej stronie – w jednym jajniku na zmianę co miesiąc – to zaczynamy się niepokoić. Zastanawia nas czy jajniki bolą nas przed okresem. O ile to powtarza się cyklicznie, mniej więcej o tej samej porze cyklu to jest to jak najbardziej normalne. 

jajnik

Czym jest owulacja?

Czas owulacji to faza cyklu miesiączkowego, w której uwalniana jest komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Tworzy się właśnie w jajniku. Czeka tam na plemniki. Owulacja i dni około owulacji to właśnie są dni płodne, kiedy kobieta ma szansę zajść w ciążę.

Mówimy zarówno o dniach przed i po owulacji, ponieważ plemnik ma szansę przetrwać nawet kilkadziesiąt godzin w ciele. Zakłada się ,że plemnik może wytrwać aż 3-4 dni. Komórka jajowa natomiast żyje około 24 godzin.  Załóżmy ,że trafił do ciała kobiety akurat dzień przed owulacją i pomimo że nie trafił dokładnie w dzień owulacji to może przeżyć i poczekać do czasu wydostania się komórki jajowej

Ile dni przed okresem bolą jajniki?

To ile dni przed okresem bolą jajniki jest zależne od czasu wystąpienia owulacji. Owulacja występuje między 12 a 16 dni przed kolejną miesiączką.

Jeśli cykle są regularne to można wyliczyć, kiedy nastąpi owulacja. Jeśli jednak są nieregularne to dokładnie nie wiemy, kiedy nastąpi następny okres, a więc owulacji też nie będziemy pewni.

Na kilku stronach internetowych można znaleźć kalkulator cyklu, który obliczy kiedy możemy się spodziewać miesiączki oraz owulacji. Z resztą każda kobieta czy dziewczyna, która miesiączkuje powinna prowadzić swój kalendarzyk miesiączek. Ułatwi to planowanie wizyt u lekarza, badań krwi czy ogólne rozkładanie planu zajęć na dni z miesiączką. 

Kłujący ból pojawia się po jednej stronie brzucha, ponieważ tylko z jednego jajnika produkowana jest komórka jajowa. Zazwyczaj dzieje się to na przemian i trwa około jednego dnia, ale nie więcej niż maksymalnie trzy dni. Jeśli ból trwa przynajmniej trzy dni i zastanawiasz się już czy to ból jajnika przed okresem czy ciąża to skonsultuj to ginekologiem.

Jakie są inne objawy owulacji?

To czy jajniki bolą przed okresem nie jest jedynym objawem owulacji. Na co dzień kobiety mogą nie zauważać innych albo nawet żadnych symptomów owulacji. Aby to wiedzieć należy dobrze poznać swoje ciało i sygnały jakie nam daje.

Objawy owulacji:

  • inny śluz 
  • wyższa temperatura 
  • ból piersi 
  • inne samopoczucie
  • większe libido

Przede wszystkim zmienia się konsystencja śluzu wydobywającego się z pochwy. O ile w dni niepłodne śluz jest gęstej konsystencji to fazie owulacji staje się lepki i przezroczysty. Przypomina nieco białko kurze. Ma za zadanie ułatwić drogę plemnikom do komórki jajowej. Jeśli jednak jest go za dużo, ma podejrzany kolor i do tego zapach jest nieprzyjemny to mogą być to upławy. Jest to objaw infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Należy zgłosić się z tymi objawami do lekarza, który przepisze odpowiednie leki.

Sprawdź: Czy prezerwatywa chroni przed ciążą? 

Dodatkowe objawy owulacji

Kolejnym objawem jest podwyższona temperatura ciała do około 37 stopni Celsjusza. Może być to niezauważalne. Z obserwacji zmian temperatury ciała podczas faz cyklu najczęściej korzystają kobiety, które starają się o dziecko lub prowadzą kalendarzyk małżeński jako środek antykoncepcji. Przypominamy, że ewidentnie nie jest to metoda antykoncepcji godna zaufania.

Innymi objawami oprócz tego są drażliwości i ból piersi, podobnie jak przy menstruacji. Możemy odnosić także wrażenie, że wyglądamy lepiej i poprawia nam się wygląd skóry i włosów. Zauważają to podświadomie także mężczyźni. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie w fazie owulacji, czyli w dni płodne jest największa szansa na zajście w ciąże i potomstwo. Są to ewolucyjne czynniki przetrwania. Kobietom za to rośnie ochota na seks.

Już znasz odpowiedź na pytanie czy jajniki bolą przed okresem oraz na ile dni przed okresem bolą jajniki. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się czy to ból jajnika przed okresem czy ciąża to wykonaj test ciążowy lub wybierz się do ginekologa, żeby cię zbadał. Profilaktyka jest kluczowa.