Sprawdzamy czego nie lubi trzustka

czego nie lubi trzustka

Dieta w życiu człowieka jest bardzo ważna. Jest także istotna dla trzustki, która pełni wiele ważnych ról w organizmie. Zatem czego nie lubi nasza trzustka i czego unikać? A jeśli cierpimy z powodu choroby związanej z trzustką, to czego nie lubi chora trzustka? Co wykluczyć w diecie przy raku trzustki? 

Czego nie lubi trzustka?

Oprócz diety w leczeniu oraz zapobieganiu ważne są także inne czynniki wynikające z naszego stylu życia. Na pewno dobrze wiesz czego nie lubi nasza trzustka, bo są to zalecenia nie tylko dlatego organu, a także dla całokształtu zdrowia fizycznego i psychicznego. Czego nie lubi chora trzustka oraz zdrowa trzustka? 

  • palenia papierosów
  • otyłości
  • innych chorób współistniejących ( cukrzyca, zakażenia) 
  • przejadanie 
  • urazy jamy brzusznej
papierosy a trzustka

Czego nie lubi chora trzustka?

Skupmy się na diecie sprzyjającej naszej trzustce, która jest kluczowa w procesie trawienia. Wytwarza enzymy, które przyczyniają się do trawienia wszystkich pokarmów. Kluczowe w diecie są makroelementy – białka, tłuszcze i węglowodany. Do rozkładu i pozyskania z nich substancji odżywczych przyczynia się także trzustka. Przyjrzymy się teraz czego nie lubi chora trzustka. 

Alkohol i papierosy – nie trzeba tłumaczyć, że spożywanie alkoholu nie jest wskazane, tym bardziej nadmierne spożywanie alkoholu. Dawkowanie alkoholu w nadmiarze może przyczynić się do powstawania stanów zapalnych w organizmie. Alkohol jest odpowiedzialny za większość dolegliwości związanych właśnie z zapaleniem trzustki. Nie jest to narząd, który ma zdolności regeneracyjne, jak w przypadku wątroby. Palenie tytoniu działa w ten sam sposób i również podnosi ryzyko chorób trzustki. 

Niezdrowe tłuszcze – dbając o prawidłową i odżywczą dietę skupiamy się też na ograniczaniu spożywania tłuszczy, zwłaszcza tych trans. Unikajmy smażenia, przez które potrawy wsiąkają bardzo dużą ilość tłuszczu, a także tłustych rzeczy takich jak masło czy śmietana. Tłuszcze nasycone zamieńmy na zdrowe tłuszcze wielonienasycone, zawarte na przykład w rybach.

Czego nie lubi rak trzustki?

Kiedy mamy zapalenie trzustki, na pewno je odczujemy. Chora trzustka objawia się bólem, a także wymiotami, wzdęciami czy nawet zaburzeniami krążenia. Zapobiegajmy zamiast się leczyć. Czego nie lubi rak trzustki? 

Oprócz wcześniej wspomnianych czynników, takich jak alkohol, to czego nie lubi nasza trzustka to tłuste i złej jakości mięso. Szczególnie po obróbce takiej jak smażenie czy panierowanie, co dodatkowo jeszcze sprawia ,że jemy więcej tłuszczu. Także same tłuste mięso, czyli wołowina, wieprzowina czy podroby, nie jest wskazane. Oprócz tego ,że duże ilości tłuszczu powodują wysoki cholesterol w organizmie to często mięso zawiera jeszcze dawkę antybiotyków, którymi były karmione zwierzęta. 

Nawet niektóre warzywa mogą być niewskazane przy problemach z trzustką. Chodzi, o warzywa, które mogą wywołać wzdęcia, czyli na przykład kapusta, cebula, por. Do tej grupy zaliczają się także nasiona strączkowe. 

Kolejnym składnikiem diety, który szkodzi nie tylko trzustce ale też wpływa na wiele innych procesów zachodzących w naszym organizmie jest cukier. Przyczynia się do powstawania stanów zapalnych i osłabia odporność. Znajduje się wszędzie. Najwięcej jest go w słodyczach ale znajduje się też w jogurtach smakowych, napojach, sosach. 

Przy diecie podczas zapalenia trzustki stosuje się podział na fazy żywieniowe. Pierwsza faza polega na ograniczeniu tłuszczów. Istotne jest, aby była lekkostrawna. Dozwolone są:

  • jasne pieczywo
  • chude mleko i nabiał
  • chude mięso i ryby
  • warzywa i owoce – bez skórek