Jak obniżyć libido? Czy występuje zmniejszone libido po tabletkach?
przez admin · 6 lutego 2022
Libido, czyli określenie na poziom popędu seksualnego może się zmniejszać i zwiększać w ciągu całego życia. Każdy człowiek ma inny poziom libido i potrzeby w sferze seksualnej. Problemem jest zazwyczaj zmniejszone libido. Ale co jeśli problem występuje w odwrotną stronę? Jak zmniejszyć libido?
Od czego jest zależne zmniejszone libido?
Na poziom libido wpływa wiele czynników, które oddziaływają na naszą psychikę. To czy mamy ochotę na seks uwarunkowane jest naszą jakością życia ogółem oraz stanem na dziś. Możemy być pogrążeni w smutku i wtedy nie mamy na nic ochoty. Przewlekły lęk czy stres też odciąga nasze myśli od igraszek w łóżku. Może to się także odnosić do skali dnia. Kiedy jesteśmy zmęczeni po ciężkim dniu lub natłok obowiązków nie zostawia nam czasu na przyjemności to także nie mamy ochoty na współżycie. Dlatego libido zależy od wielu aspektów w naszym życiu.
Także jest zależne od naszego wieku. Około 20 roku życia mamy największe libido, natomiast wraz upływem lat maleje by czasami na starość móc kompletnie zaniknąć. To całkiem naturalne, że osoby w podeszłym wieku mają zmniejszone libido, gdyż ważną rolę odgrywają tu hormony.
Sprawdź: Jak doprowadzić faceta do orgazmu?
Poziom libido też różni się w zależności od płci. Przyjął się pogląd, że mężczyźni mają większe libido od kobiet. Nie można tego jednak uznać za regułę. Dziewczyny mogą mieć równie wysokie libido co faceci i nie trzeba wcale wtedy szukać odpowiedzi jak zmniejszyć libido u dziewczyny. Nie powielamy szkodliwych dla kobiet poglądów. To normalne, że dziewczyny chcą czerpać z seksu przyjemność.
Co zmniejsza libido?
Najczęściej winowajcą są leki, które musimy przyjmować. Powodują one skutki uboczne, czyli przede wszystkim spadek libido. Oczywiście nie należy odstawiać leków przepisanych przez lekarza tylko z tego powodu. Jakość naszego życia seksualnego może być zależne od substancji chemicznych zawartych w lekach ale zdrowie powinno być ważniejsze. Radzić sobie ze zmniejszonym libido można na inne sposoby, a po zakończeniu leczenia najprawdopodobniej zmniejszone libido wróci do normy.
Zatem jakie leki mogą być odpowiedzialne za zmniejszone libido:
- leki przeciwdepresyjne
- leki stosowane na zaburzenia hormonalne
- leki antykoncepcyjne (czyli także hormony)
- leki związane z leczeniem układu krążenia
- leki zmniejszające cholesterol
Jak radzić sobie ze zmniejszonym libido?
Zmniejszone libido po tabletkach to częste zjawisko. Należy odpowiednio zadbać o swoją dietę, dostarczając organizmowi wszystkie niezbędne składniki. Ciężkostrawne i tłuste pokarmy mogą zmniejszyć libido. Kluczowy jest także ruch. Aktywność fizyczna ogólnie dobrze wpływa na samopoczucie oraz kondycję. Sprawia ,że jesteśmy po wysiłku zrelaksowani i zadowoleni. Odpowiednia ilość snu nie pozostaje bez znaczenia.
Wysypiając się także jesteśmy wypoczęci i gotowi do działania. Jeśli poprawa wspomnianych aspektów nie pomaga to możemy sięgnąć po apteczne specyfiki na pobudzenie lub potencję.
Jak zmniejszyć libido?
Jak już wspomniano wcześniej, to leki rożnego rodzaju są odpowiedzialne za zmniejszenie libido po tabletkach. Jak zatem zmniejszyć libido u dziewczyn? Nie można brać leków, które nie są nam zalecone. Jest jednak sposób, który jest bezpieczny i skuteczny. Jest to antykoncepcja hormonalna. Dotyczy on tylko kobiet. Należy zgłosić się do ginekologa. On po przeprowadzeniu wywiadu i odpowiednich badań, jeśli nie ma przeciwwskazań, zapisze antykoncepcję hormonalną.
Trzeba jednak wcześniej zapoznać się ze skutkami ubocznymi stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest to ingerencja w nasz organizm, więc ta decyzja musi być przemyślana. Oprócz zmniejszonego libido po tabletkach, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej uciążliwymi innymi skutkami ubocznymi mogą być:
- nudności
- tycie
- wahania nastroju, nawet depresja
- zmiany skórne – trądzik
- bóle głowy
- bóle brzucha
- upławy
Jeśli pojawią się takie objawy to koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Może to z powodu źle dobranej antykoncepcji hormonalnej. Lekarz powinien zaproponować zmianę stosowanych leków, aby nie powodowały takich objawów.
Sprawdź: Od ilu lat można kupić prezerwatywy?
Innym przypadkiem będzie zmniejszenie libido u mężczyzn. Sama ochota na seks jest normalnym zjawiskiem. Gorzej jeśli to utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym i doprowadza do uzależnienia od masturbacji lub staje się krzywdzące dla innych osób. Być może pomocna okaże się wizyta u seksuologa, który podpowie jak radzić sobie ze zwiększonym popędem seksualnym. Lekarz natomiast może przepisać leki, które hamują libido.