Jak poprosić lekarza o tabletkę 72 po?

tabletka 72 po a okres

Każdemu może się zdarzyć wypadek związany z podniesionym ryzykiem zajścia w ciążę. Może to być pęknięta prezerwatywa czy zapomniana tabletka antykoncepcyjna. Ratunkiem w takich sytuacjach jest tabletka 72 po, na której spożycie mamy tylko 72 godziny. Jaki lekarz przepisze tabletkę po? Jaka jest cena i skutki uboczne?

Jak działa tabletka 72 po?

Po tabletkę 72 po można sięgnąć z różnych przyczyn – brak zabezpieczenia, wypadek, zapomniana tabletka anty. Powody niechcenia ciąży także mogą być różne – gotowość na macierzyństwo, zły stan zdrowotny czy psychiczny, słaba sytuacja ekonomiczna i wiele innych prywatnych powodów. Nie ma konieczności tłumaczenia się z tego. 

Tabletka 72 po działa tak ,żeby nie dopuścić do zapłodnienia. Jak wiemy zapłodnienie dzieje się wtedy, kiedy komórka jajowa połączy się z plemnikiem. Komórka jajowa w ciele kobiety uwalniana jest podczas owulacji. Tabletka 72 po zatrzymuje owulację ,żeby nie doszło do uwolnienia komórki jajowej. Przez to, mimo że plemniki dotarły do wnętrza kobiety to nie dojdzie do zapłodnienia, bo nie czeka na nie żadna komórka jajowa. 

Tabletka 72 po nie zadziała, kiedy doszło już do owulacji przed jej użyciem. Dlatego tak istotną rolę gra tutaj czas spożycia tabletki 72 po. Najlepiej przyjąć ją do 12 godzin po stosunku. Nie jest to także tabletka wczesnoporonna. Nie wpłynie na zapłodnioną już wcześniej komórkę jajową. Nie doprowadzi także do negatywnych skutków, kiedy zastosujemy tabletkę 72 po, kiedy już kobieta będzie w ciąży. Nie chroni przed chorobami wenerycznymi. W tym przypadku skuteczna jest tylko prezerwatywa. 

tabletka 72 po skutki uboczne

Co działa negatywnie na tabletkę 72 po?

Tak jak już wcześniej wspomniano – kluczowy jest czas przy spożyciu tabletki 72 po. Im szybciej tym większe są szanse na prawidłowe działanie. Zwiększone ryzyko ciąży jest, kiedy kobieta ma dni płodne. Plemnik może przeżyć w ciele kobiety jeszcze do około 3 dni po stosunku, natomiast komórka jajowa żyje przez dobę. Nigdy nie można dokładnie przewidzieć, w którym momencie pojawi się owulacja i czy zdążymy sięgnąć po tabletkę 72 po zanim się pojawi. Działanie tabletki niwelują wymioty tuż po jej przyjęciu. Na działanie ma wpływ jeszcze otyłość, która zwiększa ryzyko nieskuteczności tabletki 72 po. 

Jaki zdobyć receptę na tabletkę 72 po?

Jaki lekarz przepisze tabletkę 72 po? Aby móc wykupić w Polsce tabletkę 72 po trzeba zdobyć na nią receptę. Receptę może wypisać lekarz o każdej specjalności. Nie musi być to tylko ginekolog. Taka tabletka nie jest refundowana, co wskazuje na konieczność poniesienia pełnych opłat. Można ją kupić w aptece, ale nie jest to najprostsze zadanie, ponieważ niekoniecznie znajdziemy ją w każdej aptece.

Jak poprosić lekarza o tabletkę 72 po? Przy najbliższej wizycie u lekarza rodzinnego można zapytać czy przepisze taką receptę. Termin ważności takiej tabletki to dwa lata, więc przez ten okres możesz mieć ją w swojej apteczce. Ile wynosi cena tabletki 72 po? W zależności od rodzaju tabletki, a mamy dwa rodzaje w tej chwili na rynku polskim. W aptece cena wynosi od 50 do 150 zł. 

Tabletka 72 po skutki uboczne

Tabletka dzień po ma skutki uboczne tak jak każdy lek. Jest jednak bezpieczna, kiedy stosuje się ją tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Tabletka 72 po skutki uboczne:

  • nudności
  • wymioty
  •  ból podbrzusza
  • zawroty głowy oraz ból 
  • reakcje alergiczne
  • zaburzenia związane z miesiączkowaniem

Tabletka 72 po a okres. Taka tabletka ma oczywisty wpływ na zaburzenia miesiączkowania. Może przesunąć okres, spowodować krwawienia między miesiączkami czy nasilić krwawienie. Kiedy pojawią się niepokojące objawy, skonsultuj to z lekarzem. Tabletka 72 godziny po nie służy do opóźnienia terminu okresu. 

Tak zwana tabletka 72 po to rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Nie można traktować jej pod żadnym pozorem jako regularnej antykoncepcji, ponieważ ma duży wpływ na organizm kobiety. Można sięgnąć po nią w ostateczności, kiedy inna antykoncepcja zawiodła. Przy okazji, warto wspomnieć ,że stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji i również w ejakulacie mogą znajdować się plemniki.