Podskórny krwiak na palcu – co robić?
przez admin · 18 lutego 2022
Zdarza się, że w wyniku przypadkowego uderzenia pojawia się nam krwiak podskórny na palcu. Może też nastąpić po przytrzaśnięciu palca i zmiażdzeniu. Wtedy pod paznokciem także może pojawić się krwiak na palcu po uderzeniu. Jakie są objawy krwiaka podskórnego na palcu i jak postępować w przypadku krwiaku na opuszku palca?
Jak powstaje krwiak podskórny na palcu?
Krwiak podskórny na placu powstaje po mocnym uderzeniu. Dochodzi wtedy do wylewu krwi z układu krwionośnego, który widzimy na placu w postaci ciemno-czerwonej plamy rozlanej na palcu. Dodatkowo uderzenie zazwyczaj jest na tyle mocne, że towarzyszy mu ból.
Są trzy rodzaje krwiaków:
- tętniczy
- podpaznokciowy
- śródczaszkowy
Najbardziej znanym określeniem na krwiak, którego bez wątpienia doświadczył każdy z nas jest siniak. Siniak powstaje tak samo jak krwiak na opuszku palca albo krwiak na palcu u nogi. Krew wylewa się z naczynia krwionośnego do wewnątrz ciała. Skóra staje się ciemniejsza a my czujemy ból po uderzeniu. Nawet po ustaniu przewlekłego bólu, pojawia się jeszcze, kiedy naciśniemy miejsce wcześniejszego uprzedzenia.
Siniak po czasie zmienia swoją barwę. Na początku jest ciemny, fioletowy. Po kilku dniach, zazwyczaj po około tygodniu jaśnieje i zmienia odcień na jasnofioletowy lub żółto-zielony. Dzieje się tak, ponieważ wylana krew zostaje wchłonięta i rozłożona w organizmie.
Krwiak podskórny bez urazu
Możliwe, że zauważysz u siebie krwiaka, a nie możesz sobie przypomnieć skąd się wziął. O ile taka sytuacja jest całkiem normalna i zdarza się każdemu. Jeśli jednak notorycznie pojawiają się siniaki i nie wiesz skąd pochodzą to prawdopodobnie pojawiają się samoczynnie.
W wyniku jakiejś choroby lub niedoborów mogą pojawiać się siniaki na ciele. Warto wtedy to skonsultować z lekarzem, aby sprawdzić czy coś się dzieje. Zainteresować nas także powinno długie utrzymywanie się krwiaków lub takich od nawet lekkiego dotknięcia.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawiania się siniaków są:
- choroby – nowotwory, hemofilia, cukrzyca, anemia
- niedobory witamin – witaminy C, K
- leki – przeciwzakrzepowe, rozrzedzające krew, aspiryna
- nadmierne spożycie alkoholu
- trwająca miesiączka
- skłonności genetyczne
- inne problemy z naczyniami krwionośnymi
Sprawdź: Ile trwa rehabilitacja po operacji guza mózgu?
Krwiak na palcu u nogi jest bardziej bolesny niż zwykły siniak. Jeśli nastąpił wylew pod paznokciem należy szczególnie obserwować zmiany i zapobiegać zakażeniom. Może dojść także do odpadnięcia paznokcia, ponieważ odczepi się on od łożyska. Usunięcie paznokcia wykonuje też lekarz, pod znieczuleniem, kiedy uzna to za konieczne. Przy krwiaku na opuszku palca warto trzymać go wyżej, bo skierowanie palca w dół nasila ból.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to naprawdę jest krwiak podskórny na palcu, skonsultujemy to z dermatologiem. Może to okazać się zmianą nowotworową, na przykład niebezpiecznym czerniakiem.
Jak reagować po powstaniu krwiaka?
Krwiak, taki powstały po uderzeniu czy urazie, wchłonie się sam. Jednak, aby zapobiec nadmiernemu rozlewowi krwi, możemy jak najszybciej przyłożyć zimny okład na obolałe miejsce. Obkurczy to naczynia krwionośne i pomoże w zmniejszeniu siniaka, a dodatkowo uśmierzy ból. Należy tak postępować, zwłaszcza przy krwiaku na placu po uderzeniu, ponieważ krwiak w takim miejscu jak dłoń będzie doskwierał nam w życiu codziennym.
Po powstania krwiaka pomagamy sobie w sposób zależny od umiejscowienia tego krwiaka. Inaczej postąpimy, kiedy kopnęliśmy coś za mocno i powstał krwiak na palcu u nogi, a inaczej, kiedy krwiak nastąpił w wyniku złamania nogi. W drugim przypadku należy dodatkowo unieruchomić kończynę oraz pokazać uraz lekarzowi.
Jak pozbyć się krwiaka na palcu po uderzeniu?
Krwiaka na opuszku palca czy krwiaka na palcu u nogi pozbędziemy się szybciej dzięki wspomaganiu się maściami lub żelami dostępnymi w aptece. Przydaje się posiadać właśnie taki preparat zawsze w swojej apteczce.
Sprawdź: Czego nie powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Pomocna we wchłanianiu krwiaków na palcu po uderzeniu przyda się heparyna, która oprócz tego działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Kolejną opcją jest arnika. Jest to wyciąg z algi morskiej. Przyspiesza gojenie i zmniejsza obrzęk.