Czy padaczka jest uleczalna?

czy padaczka jest uleczalna

Padaczka to dość powszechna choroba, jednak nadal często ludzie nie widzą jak ją traktować. Kojarzymy ją głównie z napadem drgawek. Jakie są inne objawy padaczki? Czy można przewidzieć atak padaczki? Czy padaczka jest uleczalna? Czy padaczka u dzieci jest uleczalna?

Drgawki podczas padaczki

Prawdopodobieństwo wystąpienia padaczki u kobiet i mężczyzn występuje na podobnym poziomie. Objawy mogą się pojawić u osoby w każdym wieku, jednak najczęściej występują przed osiągnięciem pełnoletności. Padaczkę kojarzymy z napadem drgawek, który może się pojawić  w każdym momencie.

I to jest właśnie główny objaw padaczki, czyli inaczej epilepsji. Możemy rozróżnić dwa rodzaje napadów drgawek. Pierwszym są napady częściowe, które dotykają części mózgu. Wtedy drgawki pojawiają się na części ciała, na przykład powiekach.

Dodatkowo mogą występować zaburzenia zmysłów. Drugi – poważniejszy rodzaj – to drgawki uogólnione. Dotykają całe ciało i wiążą się z utratą świadomości. Jeszcze poważniejszy jest stan padaczkowy, gdzie chory jest nieświadomy między napadami

padaczka leki

Co robić podczas napadu drgawek?

Warto wiedzieć, co robić kiedy pojawi się napad padaczki u kogoś w naszej obecności. 

  • Najlepiej ułożyć taką osobę w bezpiecznej pozycji bocznej, o ile to możliwe. 
  • Należy zabezpieczyć otoczenie, aby chory w przypływie niekontrolowanych ruchów nie zrobił sobie krzywdy. 
  • Nie należy przytrzymywać takiej osoby na siłę, a jedynie obserwować do końca napadu. 
  • Jeśli jednak napad się wydłuża i trwa ponad 3 minuty to konieczne będzie wezwanie pogotowia. 

Sprawdź artykuł: Czy szczepionka boli? 

Czy można przewidzieć atak padaczki?

Często niestety nie można przewidzieć, kiedy pojawi się napad, ponieważ nie wiemy co jest czynnikiem wywołującym. Czasami napady są bardziej prawdopodobne, kiedy następuje stymulacja migotaniem światłem lub nadmierne, szybkie oddychanie.

Czasami u chorych pojawia się tak zwana aura, co może zwiastować zbliżający się napad.  Pojawiają się wtedy zmiany w odczuwaniu smaków czy zapachów. Są to jednak objawy bardzo indywidualne i nie można ich przypisać do wszystkich chorych. Częściej jednak nie wiemy, kiedy zbliża się napad padaczki.

Czy padaczka u dzieci jest uleczalna?

Jest szansa na wyleczenie padaczki, zarówno  u dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście zależne jest od przebiegu choroby u pacjenta. Jeśli leczenie przebiega pomyślnie to lekarz może postanowić odstawić leki na padaczkę. Lekarz zrobi tak, kiedy od ostatniego napadu padaczkowego minęło więcej niż trzy lata.

Jeśli w ciągu roku od odstawienia leków nie wystąpi napad to zwiastuje ustąpienie choroby. Uważa się ,że niemal całkowite ustąpienie epilepsji jest kiedy po odstawieniu leków napad nie wystąpił w ciągu pięciu lat. 

Padaczka jest uleczalna, kiedy jej przyczyną jest guz mózgu. W takim przypadku usuwa się takie zmiany i epilepsja powinna zaniknąć. Czy padaczka u dzieci jest uleczalna częściej? Można powiedzieć, że u dzieci padaczka przebiega łagodniej i jest większa szansa na jej zanik. 

Sprawdź: Dziecięce Porażenie Mózgowe a dorosłe życie

Czy padaczka alkoholowa jest uleczalna? Z reguły tak, kiedy chory na stałe odstawi alkohol. Padaczka alkoholowa to reakcja na odstawienie alkoholu po nałogowym jego spożywaniu. Do wyleczenia konieczne jest odstawienie alkoholu. Jest jednak możliwość, że padaczka zostanie na stałe.