Ile trwa rehabilitacja po operacji guza mózgu?

operacja guza mózgu

Guza mózgu może mieć każdy z nas. Jego przyczyny nie są znane. Jest najczęściej losowe i nieprzewidywalne. Przez długi czas można nawet nie być świadomym, że w naszej głowie rozwija się coś złego, a kiedy pojawią się objawy może okazać się ,że jest już za późno. Po operacji guza mózgu wymagana będzie rehabilitacja. Ile trwa rehabilitacja po operacji guza mózgu i na czym polega?

Jakie są objawy guza mózgu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O wiele łatwiej byłoby gdyby były to konkretne objawy. Szybkie rozpoznanie pozwoliłoby na szybką reakcję i leczenie. Nie da się sprecyzować objawów guza mózgu. Zależy przede wszystkim od umiejscowienia i jego rozmiarów. W zależności od lokalizacji może uciskać różne miejsca w mózgu odpowiedzialne za inne czynności życiowe. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy nie podejrzewaj od razu najgorszego. Postawienie diagnozy zawsze wymaga badań. 

Symptomy, które powinny cię zaniepokoić i skierować ku wizycie lekarskiej:

  • bóle głowy 
  • nudności, zwłaszcza w porannej porze
  • trudności w nauce i zapamiętywaniu 
  • napady padaczkowe
  • problemy z czuciem
  • niedowład kończyn 
  • zaburzenia mowy

Jakie badania mogą wykryć guza mózgu?

Podstawowymi badaniami przy podejrzeniach guza mózgu jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Przy tomografii komputerowej pacjent jest wprowadzony do dużej maszyny w pozycji leżącej. Tomograf wykonuje wiele zdjęć RTG z każdej strony, aby dokładnie zobrazować podgląd mózgu. Jest to bardzo dokładna technika. Nie należy jednak wykonywać jej bez przyczyny, na przykład podejrzenia guza mózgu czy innej choroby, ponieważ wykorzystuje promieniowanie jonizujące. W zbyt dużych dawkach może być szkodliwe dla DNA. 

W przeciwieństwie do tomografii komputerowej rezonans magnetyczny nie wykorzystuje takiego promieniowania. Jest całkowicie bezpieczny i można wielokrotnie powtarzać badanie w celu profilaktyki guza mózgu. Przeprowadza się go podobnie jak tomografię.

Ile trwa rehabilitacja po guzie mózgu?

Rehabilitacja po operacji guza mózgu może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Nie ma tutaj także jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju guza, zaawansowania choroby, przeprowadzonej operacji, ogólnej predyspozycji. Na pewno po operacji trzeba obserwować czy wszystko jest w porządku i nie ma nawrotu. Po operacji czasami można wracać do siebie miesiąc a czasami kilka lat. Jeśli zostały uszkodzone ośrodki nerwowe to już nigdy można nie powrócić do pełnej sprawności.

rehabilitacja po operacji mózgu

Rehabilitacja po operacji tętniaka mózgu od czego zacząć?

W pierwszej kolejności zadbajmy o zgromadzenie naszej całej dokumentacji medycznej. Odbierzmy ją ze szpitala lub innych placówek medycznych gdzie wykonywaliśmy badania. Następnie udajemy się na konsultacje do specjalisty. Mają całą historię naszego leczenia, lekarz będzie w stanie skierować nas na rehabilitację po operacji guza mózgu oraz przedstawić jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać do czasu jej rozpoczęcia. 

Pamiętajmy, że pęknięcie tętniaka mózgu to poważne schorzenie i by odzyskać całkowitą sprawność będzie wymagało od nas dużo energii oraz czasu. Jednak nie warto się poddawać ponieważ jak udowodniły wielokrotnie osoby po operacji guza mózgu całkowite odzyskanie sprawności po rehabilitacji jest możliwe.