Czy psycholog może przepisać leki?

psycholog wizyta

Psycholog kompetencjami różni się od psychiatry. Oba zawody są bardzo ważne i niedoceniane w dzisiejszych czasach. Zatem co robi psycholog? Czy psycholog przepisuje leki na receptę? Czy psycholog może wystawić l4?

Co robi psycholog?

Psychologiem staje się osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia. Musi wzbudzić zaufanie, ponieważ pacjenci przychodzą do psychologa ze swoimi najskrytszymi problemami. W trakcie nauki psycholog zdobywa wiedzę na temat procesów myślowych ludzi, zachowań społecznych.

Dalszym krokiem w edukacji dla psychologa mogą być studia podyplomowe, dzięki którym może stać się psychologiem klinicznym. 

Teraz bardzo dużo osób potrzebuje terapii. Choroby cywilizacyjne to między innymi depresja, stany lękowe, ataki paniki. Coraz częściej się to pojawia i możemy to zauważyć nawet wśród bliskich. Pomoc psychologa może być kluczowa przy radzeniu sobie z problemami. Podobnym zawodem jest psychoterapeuta. Z każdym problemem życiowym można zgłosić się do psychologa. Nie da on odpowiedzi jak żyć ,ale pomoże poukładać w głowie myśli.

psycholog leki

Czy psycholog przepisuje leki?

Psycholog nie może przepisywać leków na receptę. Takie możliwości ma jedynie psychiatra, który ukończył studia medyczne. 

Ukończył także specjalizację – psychiatrię. Psycholog natomiast może natomiast wykonywać i wydawać zaświadczenia psychologiczne. Psycholog zajmuje się problemami życia codziennego. Psycholog może zasugerować wizytę u psychiatry, który posiada możliwość przepisania leków. 

Psycholodzy mówią, często o tym, że pacjenci nie chcą leczyć się farmakologicznie i unikają przyjmowania leków np. psychotropowych. Na terapii z psychologiem często psycholodzy zachęcają do udania się do psychiatry i przyjmowania leków jeśli stan zdrowotny pacjenta tego wymaga.

Czy psycholog może wystawić l4?

Psycholog, podobnie jak nie może przepisać środków farmakologicznych, nie może wystawić zwolnienia l4. Takie zwolnienie można uzyskać jedynie od psychiatry.

Zwolnienie od psychiatry jest tak samo ważne jak zwolnienie od każdego innego lekarza. Może być wypisane zarówno od lekarza na wizycie prywatnej jak i refundowanej przez NFZ. Zwolnienie maksymalnie może zostać wypisane na 182 dni.  Co więcej, można wypisać je na trzy dni wstecz, podobnie jak inne zwolnienia l4.