Jak zaaplikować czopek skutecznie i prawidłowo?

aplikacja czopka

Uważasz, że aplikacja czopku jest bolesna? Na pewno nie tak jak w twoich obawach. Chcesz dowiedzieć się jak zaaplikować czopek po raz pierwszy raz w życiu a nie wiesz jak to zrobić? A może twoje dziecko jest chore i nie wiesz jak podawać czopki dla dzieci? Co więcej, twoje dziecko już chodzi i nie wiesz jak zaaplikować czopek starszemu dziecku? Postaramy odpowiedzieć się na nurtujące i krępujące pytania.

Czym jest czopek?

Zacznijmy od podstawowej wiedzy czym jest czopek. To lek doodbytniczy. Najczęściej stosowany u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze przyjmować leków w postaci tabletek i mogły by się nimi zakrztusić. U niemowlaków takie rozwiązanie jest najskuteczniejsze. Ale czopki są nie tylko dla dzieci. 

U dorosłych też są popularną metodą leczenia, szczególnie przy dolegliwościach związanych z hemoroidami lub dla pacjentów nie odzyskujących przytomności, a także z problemami przy przełykaniu czy drgawkami. Czopki mogą pomóc schować hemoroidy. Aplikując czopek do odbytu omijamy żołądek, tym samym nie drażniąc go kiedy nie jest to konieczne. Wkładany bezpośrednio do odbytu, w kształcie kapsuły czy pocisku, aby pod wpływem ciepła i wilgoci rozpuścił się i przyniósł ulgę.

czopek

Jak zaaplikować czopek?

Podpowiemy teraz jak wkładać czopki:

  • Jeśli jest taka potrzeba to przed aplikacją wypróżnij się. 
  • Wyjmujemy czopek z folii. Jest on na tyle gładki i śliski, żeby aplikacja nie była utrudniona. 
  • Umytymi rękoma lub w rękawiczkach jednorazowych wkładamy czopek wspomagając się palcem.
  • Nie musi być bardzo głęboko. Możesz być w pozycji, w której będzie ci najwygodniej z podniesioną jedną nogą
  • Kieruj czopek stroną zaokrągloną.
  • Wystarczająco głęboko wsadzony czopek nie wypadnie. 
  • Jeżeli jednak wychodzi to oznacza, że należy umiejscowić go głębiej. 
  • Po wszystkim ponownie umyj ręce. 

Może się zdarzyć, że aplikacja czopka będzie bolesna, gdy są zaognione stany chorobowe. Pomóc może nawilżenie czopka wodą lub żelem nawilżającym. 

Nie poleca się stosowania wazeliny ani olejów czy olejków, ponieważ mogłoby to zaburzyć działanie czopka. Zaaplikować czopek nie jest trudno, więc nie martwmy się.

Jak zaaplikować czopek starszemu dziecku?

Powyższa instrukcja to także odpowiedź na pytanie jak włożyć czopek dziecku. O ile jest jeszcze dość małe to nie będzie to stanowiło większego problemu poza możliwym zdenerwowaniem dziecka. Kłopotem może być pytanie jak zaaplikować czopek starszemu dziecku? 

Na pewno będzie podchodziło do tego niechętnie. Na początek dziecko koniecznie musi być rozluźnione i spokojnie. Nic nie róbmy siłą, ani z zaskoczenia. Może to sprawić większy ból oraz traumę do końca życia. 

Jeśli dziecko jest na tyle duże, że potrafi rozmawiać to warto próbować delikatnie wytłumaczyć sposób i potrzebę aplikacji tego leku. Jako rodzic, opiekun lub lekarz musimy wzbudzić zaufanie dziecka.

Zapewniamy, że będziemy działać powoli i tak też róbmy. Dajmy się dziecku oswoić. Informujemy, że potem nic nie będzie bolało, a do tego poprawi się jego stan zdrowia. Dużemu dziecku możemy przekazać dokładną instrukcję i przekazać czopek do samodzielnej aplikacji. Przy okazji zaparć u dzieci podawajmy im dużo płynów i rozważmy zmiany w diecie, aby zapobiec takim przypadkom w przyszłości. 

Jak stosować czopki? Co leczą?

Przede wszystkim czopki kojarzone są z uciążliwościami związanymi z żylakami odbytu, inaczej hemoroidami. Przynoszą ulgę łagodząc objawy takie jak świąd, pieczenie, ból. Mają działanie ściągające, co jest istotne przy rozszerzonych naczyniach krwionośnych. Stosowane przy chorobie Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejących zapaleniach jelita grubego oraz odbytu. 

Jak więc stosować czopki? Można dawkować tą drogą popularne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne jak Paracetamol i Ibuprom. Czopki pomocne są także przy problemach z zaparciami. W tej sytuacji najczęściej stosowane są czopki glicerynowe. W aptece jest możliwość przygotowania przez farmaceutę czopka z indywidualnym składem na zamówienie. By odpowiednio stosować czopek zapoznajmy się z etykietą dołączoną do produktu.

Jak działają czopki?

Czopki wchłaniają się bezpośrednio do krwiobiegu, przy czym nie muszą trafiać do wątroby. Organizm przyjmuje większą część substancji czynnej z leku podanego w ten sposób, w przeciwieństwie do leków podawanych poprzez połknięcie kapsułki. Warto pamiętać, aby tak jak wszystkie leki, przetrzymywać czopki zgodnie z zaleceniami na opakowaniu czy ulotce. Czopków nie musimy trzymać w lodówce, lecz w chłodnym miejscu. 

Nie dzielmy czopków na mniejsze dawki. Po pierwsze – aplikacja takiego pokrojonego czopka będzie mniej komfortowa, a dodatkowo substancje aktywne mogą być nierównomiernie rozmieszczone.

Jeśli jednak lekarz kazał podzielić czopek to przekrój go wzdłuż, nie w szerz. Nie wolno stosować czopków doustnie. 

czopki władanie