Jak zrobić zastrzyk w pośladek?
przez admin · 7 grudnia 2021
Ty albo ktoś z twoich bliskich potrzebuje wykonać zastrzyk domięśniowy ale nie wiesz jak zrobić zastrzyk w pośladek? Taka wiedza może się przydać w przyszłości. Jeśli nie jesteś lekarzem to zastanawiasz się czy ból pośladka po zastrzyku jest normalny. Jeśli szukasz odpowiedzi ból pośladka po zastrzyku co robić to dobrze trafiłeś.
Jak zrobić zastrzyk w pośladek - podstawowe informacje
Zastrzyki można wykonywać domięśniowo, dożylnie lub podskórnie, w zależności od potrzeb. Najczęściej wykonywany jest właśnie zastrzyk domięśniowo w pośladek. Jest to korzystne, ponieważ pomijamy żołądek i nie jest on obciążony lekami,a substancja czynna trafia szybciej w docelowe miejsce. Dodatkowo pośladki mają dużo mięśni i ułatwia to wykonanie zabiegu.
Jeśli nigdy nie wykonywałeś zastrzyków to nie rób tego bez odpowiedniej wiedzy. Nieumiejętne zrobienie zastrzyku w pośladek może bardziej zaszkodzić niż pomóc pacjentowi. Odpowiednio się do tego przygotuj. Przeczytaj dokładnie instrukcję. Nie powinno być żadnego bólu pośladka po zastrzyku, jeśli był prawidłowo wykonany.
Przygotuj wcześniej lek oraz strzykawkę, którą wykonasz zastrzyk. Zadbaj, aby strzykawka była wystarczająco sterylna. Przynieś waciki, które potem nasączyć alkoholem, aby zdezynfekować docelowe miejsce zastrzyku. Chcemy uniknąć zakażenia, dlatego jest to bardzo ważne. Umyj ręce zgodnie z dobrymi praktykami mycia rąk. Załóż nowe, jednorazowe rękawiczki zanim wykonasz kolejne czynności. Pacjent powinien mieć rozluźnione mięśnie.
Kluczowy przy zastrzykach jest odpowiedni kąt wbijania igły, aby uniknąć bólu pośladka po zastrzyku. Gdy pacjent leży już z odsłoniętym pośladkiem i lekko ugiętymi nogami, szukamy miejsca na zastrzyk. Popatrz na dowolny pośladek i podziel go na ćwiartki. Prawa, górna ćwiartka będzie odpowiednim wyborem.
Przygotuj teraz sprzęt. Potrzebne są:
- odpowiedni lek
- nowa strzykawka
- sterylna igła, najlepiej także dwie zapasowe
- bawełniany wacik
- alkohol lub preparat do dezynfekcji
Wyjmij strzykawkę oraz lek z opakowania. Jeśli opakowanie leku posiada gumową nawierzchnię to trzeba ją przebić. Zrób to strzykawką. Potem wymień igłę na nową, gdyż ta może nie być już wystarczająco ostra i być może spowoduje ból pośladka po zastrzyku. Przetrzyj wybrane miejsce wcześniej wspomnianym wacikiem z alkoholem.
Jak wykonać zastrzyk - objaśnienie
Bardzo ważną informacją przy zastrzykach domięśniowych jest kąt wbijania igły. Każdy zastrzyk charakteryzuje się innym kątem, aby dotrzeć do odpowiedniego miejsca. W przypadku zastrzyku w pośladek to prawidłowy będzie kąt 90 stopni.
Wykonuj zastrzyk w pośladek powoli. To wykluczy ból u pacjenta. Dawkuj lek do końca zawartości. Po wszystkim wyjmij igłę zdecydowanym ruchem. Ponownie przyłóż wacik nasączony alkoholem do miejsca wbicia igły. To wszystko, co musisz wiedzieć. Igła oraz strzykawka powinna trafić do odpowiedniego miejsca i zostać zutylizowana jak odpady medyczne.
Jeśli potrzebujesz wykonać zastrzyk sobie to instrukcja będzie identyczna. Lepiej jednak wybrać udo jako miejsce zastrzyku, gdyż łatwiej będzie trafić. Może się zdarzyć tak,że nie będziesz w stanie wykonać zastrzyku na sobie. Powodem może być lęk przed igłą czy niedyspozycja. W takiej sytuacji poproś o pomoc kogoś bliskiego lub osobę z branży medycznej.
Ból pośladków po zastrzyku co robić ?
Pojawił się ból pośladka po zastrzyku – co robić? Jeśli jest to miejscowy ból i mały krwiak to nie ma powodu do zmartwień. Ból minie po niedługim czasie. Dzieje się tak, bo gdy wstrzykujemy substancję w mięsień to teoretycznie nie ma tam na nią miejsca. Mięśnie to bardzo zbita tkanka, w przeciwieństwie do żyły, w której płynie krew. To wpychanie leku powoduje ból i często jest nieuniknione. Sama igła też robi swoje. Zazwyczaj konieczna jest dość gruba igła , aby wprowadzić lek i wbić się w mięsień. Gorzej jeśli ból pośladka po zastrzyku jest rozległy i uporczywy.
Mogło to być spowodowane złą techniką wykonywania zastrzyku. Tak jak wcześniej wspomniano, ważny jest kąt. Mogło dojść do uszkodzenia nerwu. Grozi to ograniczeniem poruszania stawem kolanowym a nawet straceniem czucia w stopie. Pacjent może mieć potem poważne problemy. Złe trafienie igłą mogło także wtoczyć lek do krwioobiegu zamiast do mięśni, co również stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Gdy ból pośladka po zastrzyku utrzymuje się przez 24 godziny należy udać się do lekarza.
Pamiętaj, aby zastrzyki domięśniowe wykonywała osoba przeszkolona i robisz to na własna odpowiedzialność.