Od ilu lat można kupić prezerwatywy?

od ilu lat prezerwatywa

Współcześnie coraz młodsze osoby decydują się na swój pierwszy raz. Ze względu na obniżający się wiek rozpoczęcia obcowania płciowego, prezerwatywy są kupowane także przez osoby nieletnie. Przed wizytą w sklepie zastanawiają się one czy istnieje granica wieku od ilu lat sprzedawane są prezerwatywy. Warto dowiedzieć się jak to wygląda, czy mamy prawo kupić prezerwatywy niezależnie od wieku. 

Prezerwatywy - ile lat trzeba mieć, by je kupić?

Prezerwatywy nie są objęte zakazem sprzedaży dla osób niepełnoletnich. Nieważne ile masz lat, możesz kupić legalnie prezerwatywy.

Nie są one oznaczone jako produkt dla dorosłych. Młodzi ludzie często wstydzą się ich nabywania i rezygnują z kupna, nie znaczy to jednak, że istnieje granica wieku, od której są sprzedawane. 

Warto także wiedzieć, że sprzedawca nie ma prawa odmówić sprzedaży prezerwatyw oraz pytać nas o wiek. W takiej sytuacji możemy zgłosić takie zachowanie, bo jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny. Wyłącznie odnośnie towarów oznaczonych jako te dla dorosłych istnieje obowiązek weryfikacji wieku kupującego oraz możliwość odmowy sprzedaży. 

prezerwatywa

Prezerwatywy dla nieletnich

Niestety, antykoncepcja to wciąż temat tabu. Młodzi ludzie rozpoczynający współżycie seksualne często nie mają odpowiedniej wiedzy i powielają błędne stereotypy. Jednym z nich jest to, że liczy się to ile lat się ma, by kupić prezerwatywy. 

Jedynie antykoncepcja hormonalna objęta jest limitem wiekowym, można ją nabyć powyżej 15 roku życia. W przypadku kondomów nie ma takich ograniczeń, to ile lat się ma nie jest brane pod uwagę. 

Należy jedynie pamiętać, że legalne obcowanie seksualne zaczyna się od osiągnięcia 15 lat. Prezerwatywy można kupić bez względu na to, ile ma się lat, ale seks można uprawiać tylko od ustalonej granicy wiekowej. 

Prezerwatywa dobrze sprawdzi się jako pierwsza forma zabezpieczenia. Jest to środek niehormonalny, odpowiedni dla młodych osób, których układ hormonalny wciąż się kształtuje. 

Sprawdź: Czy prezerwatywa chroni przed ciążą?

Od jakiego wieku sprzedawane są prezerwatywy?

 Nie ma granicy wiekowej sprzedaży prezerwatyw, może je kupić każdy. Jedyny czynnik, który ogranicza ich nabywanie to dyskomfort. Osoby pełnoletnie lub nie wciąż mogą odczuwać wstyd i skrępowanie podczas kupowania prezerwatyw. 

  Wynika to z faktu, że w społeczeństwie seks jest tematem rzadko poruszanym, uznawanym za wstydliwy. Powinniśmy zmienić jego postrzeganie. Uświadamiać młodych ludzi, że mają prawo legalnie kupić prezerwatywy, a ich wiek nie gra tutaj roli. W prawie jedynie obcowanie płciowe jest objęte limitem wiekowym, który wynosi 15 lat. Poniżej tego wieku stosunek seksualny jest nielegalny i podlega karze

 Antykoncepcja to bardzo ważny aspekt współżycia seksualnego, chroni przed niechcianą ciążą i chorobami. Zakup prezerwatywy powinien stanowić pierwszy krok przed rozpoczęciem aktu płciowego. Trzeba uczyć młodych ludzi, że seks jest rzeczą naturalną, a pójście do sklepu po paczkę prezerwatyw nie powinno wywoływać stresu.

prezerwatywa