Kaszel krtaniowy – jak sobie radzić?

syrop na kaszel krtaniowy

Zapalenie krtani to typowa infekcji górnych dróg oddechowych, która może dopaść nas o każdej porze roku. Objawy zapalenia krtani nasilają się w ciągu pierwszych 2 dni. Dolegliwość ta powoduje głównie: ogólny dyskomfort, chrypkę, ból gardła i uciążliwy, suchy kaszel. Jak zazwyczaj wygląda leczenie tej infekcji i jaki syrop na kaszel krtaniowy może być pomocny?

Co to jest zapalenie krtani?

Krtań to górny odcinek układu oddechowego, łączący gardło z tchawicą. Najczęstszą przyczyną zapalenia krtani jest infekcja wirusowa: przeziębienie, grypa.

Inne źródła zapalenia krtani to między innymi:

  • reakcje alergiczne,
  • palenie tytoniu,
  • astma.

Zapalenie krtani zwykle jest diagnozowane i leczone przez lekarza rodzinnego. 

Objawy infekcji krtani to najczęściej: chrypka, utrata głosu, ból gardła „łaskotanie w gardle”, suchy, “szczekający” kaszel. Zapalenie krtani to schorzenie, które zwykle ustępuje w przeciągu 7 dni. Ale gdy borykamy się z przewlekłym zapaleniem krtani to infekcja trwa nawet 3 tygodnie. Leczenie zapalenia krtani koncentruje się głównie na odpoczynku, leczeniu przyczyn infekcji oraz walce z uciążliwym kaszlem.

Co przyjmować przy kaszlu krtaniowym?

Kaszel krtaniowy to bardzo męczący rodzaj kaszlu suchego. Z reguły jego przyczynami są stany chorobowe, które wymagają wdrożenia leczenia farmakologicznego. Jeśli jednak infekcji krtani nie towarzyszą objawy chorobowe, takie jak wysoka gorączka – leczenie zapalenia krtani jest w dużej mierze zachowawcze. Zapalenie krtani zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, ale męczący suchy kaszel może towarzyszyć nam jeszcze długo. Należy jednak pamiętać, że kaszlu krtaniowego u dzieci nigdy nie wolno lekceważyć!

Zapalenie krtani zwykle nie jest spowodowane infekcją bakteryjną, dlatego lekarze przy tej dolegliwości rzadko stosują antybiotyki. Wywołane przez wirusy, ból gardła i suchy kaszel – łagodnie uspokoją naturalne produkty lecznicze, które pomogą złagodzić podrażnioną tkankę i przyspieszyć gojenie krtani i gardła. Odpoczynek, inhalacje parowe, dostępne bez recepty syropy na kaszel to podstawy rekonwalescencji.

syrop

Jaki syrop na kaszel krtaniowy?

Kaszel jest sposobem ochrony organizmu. Zasadniczo, kasłanie jest korzystnym odruchem, ale przy zapaleniu krtani w pierwszej kolejności należy uspokoić kaszel. Dostępne bez recepty, naturalne produkty lecznicze – syropy i pastylki łączą w sobie roślinne składniki aktywne, które wspomagają odkrztuszanie w przypadku kaszlu mokrego oraz łagodzą podrażnienie gardła i uśmierzają suchy kaszel krtaniowy. 

Tradycyjnym roślinnym produktem leczniczym jest syrop prawoślazowy, który wskazany jest do łagodzenia podrażnień błony śluzowej dróg oddechowych. Dodatkowo, syrop prawoślazowy ma działanie osłaniające oraz znacznie ułatwia odkrztuszanie. Syrop z korzenia prawoślazu znajduje zastosowanie w przypadku bólu krtani oraz przy suchym kaszlu. Warto pamiętać, że tych produktów nie powinny stosować osoby chore na astmę, a także dzieci poniżej 6 roku życia,

W przypadku kaszlu krtaniowego sprawdzi się z pewnością – syrop z tymianku np. Bronhostop. Należy wiedzieć, że wyciąg z tymianku rozrzedza śluz znajdujący się w drogach oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, wykazuje działanie dezynfekujące oraz rozkurcza oskrzela. Syrop z tymianku można stosować na kaszel suchy, jak i na kaszel mokry. Naturalne syropy na kaszel krtaniowy w niektórych przypadkach mogą okazać się bardzo skuteczne. Warto jednak pamiętać, że jeśli męczący kaszel trwa 2 tygodnie lub dłużej – czas udać się do lekarza. Doradzi on co na kaszel krtaniowy oraz w jakich dawkach.  

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.