Mastektomia – jak przebiega? Kiedy powrót do pracy?

operacja piersi

Kiedy rak piersi dotyka kobietę i jest zaawansowany, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu mastektomii. Może być kluczowa, zapobiec chorobie i przerzutom  oraz uratować życie. Czym jest mastektomia? Jak wygląda mastektomia? Kiedy do pracy po mastektomii? Jaka grupa inwalidzka po mastektomii przysługuje patience? 

Co to jest mastektomia?

Mastektomia polega na całkowitym lub częściowym usunięciu piersi. O tym ile piersi zostanie usunięte decyduje stopień zaawansowania choroby. Wykonuje się ją z reguły w celu leczenia raka piersi, ale możliwe jest wykonanie jej w celu zapobiegawczym.

W zależności od tego czy zostaną usunięte węzły chłonne pachowe określa się kilka rodzajów mastektomii. Kiedy istnieje możliwość ,że rak przedostał się także do węzłów chłonnych to usuwa się je razem z piersią.  

pierś po mastektomii

Jak przebiega zabieg?

Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym. Chirurg, wykonuje nacięcie i usunie całą pierś wewnątrz oraz w zależności od potrzeb – usunie skórę. W tym momencie może nastąpić wszczepienie implantów piersi. Na koniec nastąpi zaszycie szwami. Po operacji pacjenta zostaje na jakiś czas pod obserwacją. Pierś po całkowitej mastektomii jest płaska, ponieważ tkanki w środku zostają usunięte. Także brodawka sutkowa zostaje zlikwidowana. 

Sprawdź: Szew na szyjce macicy – jak wygląda założenie? Powikłania po?

Może pojawić się ból po zabiegu oraz skutki uboczne. Takimi objawami po operacji jest mrowienie w klatce piersiowej, trudności w poruszaniu tułowiem czy swędzenie w okolicy operowanej. Konieczne mogą okazać się środki przeciwbólowe.  

Po usunięciu piersi można wykonać jej rekonstrukcję, jeśli pacjenta się na to zdecyduje. Odbudowa może odbyć się od razu w tej samej operacji co usunięcie lub po kilku miesiącach w oddzielnej operacji. 

Kiedy do pracy po mastektomii?

Po samej operacji pacjentka zostaje w szpitalu na około 3 dni, natomiast po dodatkowej rekonstrukcji może ten czas się wydłużyć. Po kilku czy kilkunastu dniach trzeba będzie odbyć wizytę kontrolną. Chirurg może usunąć dreny czy też usunąć szwy. Całkowity powrót do zdrowia może zająć kilka tygodni.

Obawy najczęściej występujące po operacji to:

  • ból
  • siniaki 
  • obrzęk
  • niewielka gorączka
  • zdrętwienie

Kiedy do pracy po mastektomii? Po operacji potrzeby jest czas na dojście do siebie. Jeśli po kilku tygodniach wszystko goi się prawidłowo i nie pojawiają się żadne dolegliwości to można przygotowywać się do powrotu do pracy.

Jaka grupa inwalidzka po mastektomii?

Po wykonanej mastektomii może zostać przydzielona decyzja o niepełnosprawności. Decyzję tą ustala specjalna komisja, która orzeka stopień niepełnosprawności na podstawie stanu zdrowia. Więc to wszystko jest zależne od kilku czynników.

Sprawdź: Ile trwa rehabilitacja po operacji guza mózgu?