Jak usypiać niemowlę karmione piersią?

sen dziecka małego

Karmienie piersią to bardzo ważny etap w relacji matki z dzieckiem. Pozwala zbudować emocjonalną więź, poczucie bezpieczeństwa i poznać potrzeby malucha. Uwalniana w tym procesie oksytocyna pozytywnie wpływa na samopoczucie matki, a tym samym na jej kontakt z niemowlęciem. 

Karmienie dziecka piersią o czym warto pamiętać?

  Karmienie piersią ułatwia też usypianie dziecka. Ustalony rytm posiłków sprawia, że maluch jest spokojniejszy, a czynność ssania działa na niego relaksująco, przez co szybciej zasypia. Przystawiony do piersi czuje bliskość mamy, ciepło jej ciała, co korzystnie wpływa na jakość snu. 

  Jak właściwie usypiać dziecko karmione piersią? Niemowlę karmione piersią najlepiej usypiać w ramionach, przytulając je i cicho do niego przemawiając. Tworzymy w ten sposób spokojną, bezpieczną atmosferę, która pozwoli dziecku się wyciszyć.

usypianie niemowlęcia karmionego

Jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy?

 Decydując się na karmienie piersią kobieta bierze na siebie cały wysiłek żywienia malucha. Musi wstawać w nocy, a dzielenie tego obowiązku z partnerem jest ograniczone. Dlatego, dla lepszego samopoczucia matki, warto oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy, by konieczność wstawania do dziecka mogła rozłożyć się między oboje rodziców. 

Zobacz: Potwierdzone objawy ciąży przed okresem – jakie objawy mogą wystąpić?

  Ale jak oduczyć dziecko karmienia piersią w nocy? Na początek, wprowadzamy karmienie mieszane, czyli przyzwyczajamy dziecko zarówno do jedzenia z piersi, jak i butelki. Dzięki temu, kobieta zostanie odciążona także w ciągu dnia, bo dziecko będzie mógł nakarmić tata. Ojciec również powinien być zaangażowany w proces karmienia niemowlęcia, by od początku budować z nim więź. Kobieta może odciągać pokarm do butelki, którą to mężczyzna nakarmi dziecko, podczas, gdy ona zyska czas na odpoczynek. 

  Rodzicielstwo dotyczy obojga partnerów, więc dla lepszej relacji między sobą oraz dzieckiem powinni sprawiedliwie dzielić się opieką. Oduczenie dziecka karmienia piersią w nocy pomoże matce bardziej się wysypiać, a ojcu pozwoli mocniej wczuć się w swoją rolę.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

W życiu każdej matki nadchodzi moment, gdy trzeba odstawić dziecko od piersi. Mleko matki jest pokarmem rekomendowanym do 6 miesiąca życia, potem można już stopniowo oduczać dziecko żywienia z piersi i wprowadzać inne pokarmy. 

  Jeżeli dziecko jest przyzwyczajone jedynie do piersi, trzeba powoli ograniczać mu do niej dostęp, zastępując go butelką z mlekiem modyfikowanym. Warto zadbać o to, by było ono, pod względem wartości odżywczych, jak najbardziej zbliżone do matczynego. Natomiast dziecko nauczone karmienia mieszanego, czyli zarówno z piersi, jak i butelki, można przestawić całkowicie na pokarm z butelki, jednocześnie stale rozszerzając jego dietę o nowe produkty. 

Sprawdź: Obrzęk prącia u dziecka – przyczyny i leczenie

   Proces odstawiania dziecka od piersi wymaga zaangażowania obojga rodziców. Ważne jest, by oduczanie ssania piersi było stopniowe i odbywało się poprzez zastępowanie mleka matki innymi, pełnowartościowymi produktami. Przed snem, zamiast piersi, dajemy dziecku sycącą kolację, by nie domagało się już przystawienia do sutka. Ponadto, należy otoczyć dziecko czułością, dużo je przytulać, by nie skojarzyło ono odstawienia od piersi z odrzuceniem przez matkę. 

  W tym czasie większą rolę w karmieniu malucha powinien przejąć ojciec, by posiłki nie łączył się jednoznacznie z obecnością matki. Trzeba zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia dziecka, by proces rezygnacji z karmienia piersią przebiegał naturalnie i płynnie, bez negatywnych skutków dla dziecka i rodziców.