Stojący sutek – dlaczego tak się dzieje? 

stojące sutki

Być może dotykając kobiecych sutków zauważyliśmy kiedyś różnicę. Raz były miękkie, innym razem nieco bardziej twarde i sztywne. Najczęściej dzieje się tak, kiedy kobieta jest podniecona. Nie jest to jednak jedyny powód. Co oznacza twardy sutek? Czy to normalne?

Co oznacza twardy sutek?

Przyczyn twardych sutków może być kilka. Oto niektóre z nich.

  • Jest ci zimno

Na pewno nie raz można było zauważyć stojące włoski na rękach. Razem z mieszkami włosowymi, które się unosiły. To tak zwana gęsia skórka. Działo się tak, kiedy było tobie zimno. Przechodziły cię dreszcze. W ten sam sposób mogły się pojawić stojące, twarde sutki. 

  • Strach 

Nie jest to oczywisty powód. Kiedy jesteśmy przestraszeni nie zwracamy uwagi na to czy nasze sutki stoją. Pod stanikiem nikt prawdopodobnie tego nie zauważy, kiedy kobiecie stoją sutki. Bardziej znane objawy strachu to przyspieszone tętno, uczucie lęku, wyższe ciśnienie. 

  • Karmienie piersią

Podczas ciąży na kobietę ma wpływ duza ilość hormonów. Także podczas karmienia piersią możemy zauważyć, że kobiece sutki są bardziej twarde. Ułatwia to dziecku przyjmowanie pokarmu. 

  • Estrogen 

Wcześniejsze powody były naturalne i nie mieliśmy na nie wpływu. Twarde sutki może spowodować też przyjmowanie estrogenu. Terapia hormonalna może być stosowana podczas przechodzenia menopauzy przez kobiety lub przy zmianie płci. W tym czasie z powodu większej ilości estrogenu sutki mogą być bardziej wrażliwe. Oprócz sterczących sutków problemem przy przyjmowaniu hormonów  może być tkliwość piersi, wahania nastroju czy przyrost masy ciała. 

  • Okres 

Może się zdarzyć, że bardziej twarde sutki będą występowały podczas miesiączkowania. Jednym z objawów okresu są tkliwe i nabrzmiałe piersi, co łączy się z twardymi i wrażliwymi sutkami. Jeśli ustępują po zakończeniu miesiączki to nie ma się czym martwić. 

  • Stymulacja seksualna 

Twarde sutki przy podnieceniu seksualnym to normalna sprawa. Tak jak u mężczyzn pojawia się wzwód, tak u kobiet możemy zobaczyć stojące sutki. Bardziej twarde będą się stawać w wyniku stymulacji przez partnera/partnerkę. 

skóra człowieka

Twarde sutki na początku ciąży

Na początku ciąży kobiece ciało zaczyna się przygotowywać do ciąży i późniejszej opieki nad dzieckiem. Naturalnie zmieniają się także piersi kobiety, które już niedługo rozpoczną produkcję mleka dla niemowląt. Piersi rosną, zmieniają swój kształt, mogą stać się niesymetryczne. Ból, obrzęk – to normalne objawy w ciąży.

W sutkach możemy poczuć mrowienie, staną się bardziej wrażliwe na dotyk. Brodawki mogą się powiększyć i zmienić swój kolor na ciemniejszy. Na samej brodawce uwidocznią się także ujścia gruczołów mlekowych. Pojawia się także siara wydobywająca się ze sutków – jest to substancja poprzedzająca prawidłowe mleko. 

Twarde sutki po owulacji

Niektóre z kobiet zauważają twarde sutki także tuż po owulacji. Podobnie jak w okresie PMS, może w okolicy owulacji występować wrażliwość piersi. Odczuwać będziemy ją przy zakładaniu i zdejmowaniu stanika. Nie musi występować zawsze i w tej samej intensywności. Za wszystko odpowiedzialne są hormony, których poziom się waha w trakcie cyklu miesiączkowego.