Hsil czy to rak? Na czym polega cytologia?
przez admin · 23 maja 2022
Każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie. Jednym z zachowań chroniących zdrowie człowieka jest wykonywanie badań profilaktycznych. Jednym z takich podstawowych badań jest cytologia. Czym jest cytologia? Jakie są wyniki cytologii? Hsil czy to rak – co oznacza taki wynik?
Czym jest cytologia?
Cytologia to jedno z podstawowych badań dla kobiety. Badanie wykrywa zmiany, które pojawiają się na szyjce macicy. Regularne, profilaktyczne wykonywanie tego badania pomaga na wczesne wykrycie zmian onkologicznych, a co za tym idzie, szybsze podjęcie leczenia. Dzięki wcześnie podjętej reakcji szanse na wyleczenie są większe.
Podstawą do wykonania poprawnego badania, czyli też otrzymania właściwego wyniku jest zastosowanie odpowiedniego narzędzia. Samo pobranie materiału do badania nie jest skomplikowane. Kluczowa jest specjalna szczoteczka cytologiczna. Wynik może nie być adekwatny do stanu rzeczywistego, kiedy użyjemy na przykład patyczka. Przed badaniem należy wyleczyć stan zapalny dróg rodnych. Najlepiej wykonać to badanie w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Przed badaniem powstrzymać się od stosunków płciowych i nie przyjmować leków dopochwowych.
Dla kogo jest badanie cytologiczne? Kiedy iść do ginekologa?
Każda kobieta powinna zacząć chodzić regularnie do ginekologa po 20. roku życia. Może to być wcześniej, w wieku nastoletnim, kiedy zacznie wcześniej współżyć. Powodem wcześniejszej wizyty mogą być też infekcje intymne czy inne powody zdrowotne. Taki problemami, z którymi należy się udać do ginekologa jest też brak miesiączki lub bardzo obfite krwawienia.
Im wcześniej młoda kobieta wybierze się do ginekologa tym lepiej, ponieważ lekarz wytłumaczy procesy związane z miesiączkowaniem czy antykoncepcją.
Jak się przygotować do badania? jak wygląda badanie cytologiczne?
Cytologia to badanie przesiewowe, stosowane do wykrywania raka szyjki macicy. Zaleca się wykonywanie cytologii co trzy lata, jeżeli wyniki poprzedniej cytologii są ujemne oraz nie stwierdzono obecności wirusa HPV. Najlepiej nie pobierać materiału do badania zaraz po, w trakcie ani tuż przed okresem. Idealnie jest umówić badanie w środku cyklu. Kilka dni przed badaniem nie stosuj żeli plemnikobójczych ani tabletek dopochwowych.
Pacjenta do badania zasiada na fotelu ginekologicznym, na którym opiera wysoko nogi. Lekarz wkłada do pochwy wziernik. Dzięki temu będzie miał ułatwiony dostęp do pobrania materiału. Specjalną szczoteczką cytologiczną pobiera próbkę z szyjki macicy. Podczas pobierania materiału może wystąpić dyskomfort. Może nastąpić lekkie krwawienie i nie należy się martwić, o ile samoistnie ustąpi. Samo badanie nie jest jednak bolesne i trwa dosłownie chwilę.
Sprawdź: Szew na szyjce macicy – jak wygląda założenie? Powikłania po?
Co to jest hsil? Czyli jak opisywane są wyniki cytologii
Dawniej wyniki cytologii były opisywane za pomocą pięciu grup – skalą Papanicolau. Poszczególne grupy w skali od 1 do 5 oznaczały:
- 1 grupa – prawidłowy wynik
- 2 grupa – wynik poprawny ze zmianami zwyrodnieniowymi lub stanem zapalnym
- 3 grupa – wykryte komórki z cechami dysplazji, co może oznaczać dysplazję lub rozwijający się stan zapalny. Należy skonsultować z ginekologiem
- 4 grupa – wykrycie płaskonabłonkowego raka przedinwazyjnego
- 5 grupa – potwierdzenie raka płaskonabłonkowego lub innego złośliwego nowotworu szyjki macicy
Wyniki cytologii wg skali Bethesda
Wyniki cytologii są opisywane z zastosowaniem systemu Bethesda. Jest to w obecnej chwili rekomendowany sposób opisywania wyników cytologii przez naukowców. Co oznaczają wyniki?
- NILM – wynik pozytywny cytologii
- SIL – zmiany śródnabłonkowe, oznacza obecność rożnej ilości komórek, z których mogą się powstać zmiany nowotworowe:
- LSIL – niewielkie zmiany w komórkach nabłonka płaskiego (często są skutkiem zakażenia wirusem HPV)
- HSIL – poważniejsze zmiany w komórkach nabłonka płaskiego
- ASC – atypowe komórki nabłonka płaskiego, mówiące o istniejącym stanie zapalnym, nie musi oznaczać zmian nowotworowych:
- ASC-US – komórki o nieokreślonym znaczeniu
- ASC-H – nie można wykluczyć HSIL
Dysplazja, czyli nieprawidłowości w komórkach dzielą się na:
- CIN1 – dysplazja małego stopnia
- CIN2 – dysplazja średniego stopnia
- CIN3 – dysplazja dużego stopnia