Co to jest i gdzie jest miednica u człowieka?

Miednica jest bardzo ważnym elementem kostnym w naszym ciele. Odpowiada za dźwiganie ciężaru górnej części naszego ciała. Z tego powodu jest masywna i bardzo wytrzymała. Jednocześnie też chroni narządy wewnętrzne, znajdujące się w środku miednicy. 

Jakie są kości miednicy i jak jest zbudowana?

Miednica jest zbudowana z dwóch kości miednicznych, które łączą się ze sobą za pomocą spojenia łonowego i są symetryczne. Kość miedniczna to największa i najszersza kość w ciele człowieka. Każda z kości miednicznych jest zbudowana z kości biodrowej, kości kulszowej i kości łonowej. Razem jeszcze z kością krzyżową tworzą miednicę. Miednica składa się z miednicy mniejszej i większej. Miednica mniejsza gdzie jest? Miednica mniejsza ograniczona jest: kością krzyżową, guziczną, biodrową oraz spojeniem i kośćmi łonowymi. Różnicę między miednicą mniejszą i większą wyznacza kresa graniczna. 

Miednica u mężczyzn i u kobiet będzie się różniła. Kobieca miednica ma skłonność do rozluźniania się. Dzieje się tak z powodu produkowanych w ciele kobiecym hormonów. Jest też znaczące podczas porodu.

Mięśnie miednicy

Mięśnie dna miednicy są istotne przy prawidłowym funkcjonowaniu dwóch układów – płciowego i moczowego. Osłabione mięśnie miednicy mogą powodować mniejsze zadowolenie ze stosunków płciowych. Często po przebytym porodzie mięśnie miednicy są osłabione, co skutkuje problemami z nietrzymaniem moczu i kału. Może nawet dojść do takiego obniżenia narządów rodnych, że zaczną wypadać bez prawidłowego podtrzymania. Ćwiczenie mięśni dna miednicy przed porodem może pomóc w jego przebiegu. Wyćwiczone mięśnie ułatwią poród naturalny. 

Wśród mięśni miednicy są mięśnie Kegla. Mogą być znane niektórym z kontekstu wzmacniania orgazmów u kobiet. Odpowiedzialne są też za utrzymanie moczu i kału. W tym miejscu warto wspomnieć,że można się spotkać z zaleceniem trenowania mięśni Kegla powstrzymując strumień moczu podczas wizyty w toalecie. Nic bardziej mylnego. W taki sposób możemy sobie zaszkodzić i później mieć kłopot z całkowitym opróżnieniem pęcherza. Szkodzą także częste zaparcia, długotrwały kaszel, nadwaga i nieprawidłowe ćwiczenia siłowe. 

Na dnie miednicy znajdują się dwa mięśnie – dźwigacz odbytu oraz guziczny. Tworzą one przeponę miednicy. Przepona miednicy pełni kilka ważnych funkcji. Dźwiga narządy wewnętrzne, a także uczestniczy w funkcjonowaniu zwieraczy odbytu i pochwy. Oprócz mięśni, również w obszarze miednicy znajdują się więzadła miednicy. Może dojść do przeciążenia więzadeł miednicy. To wiąże się z dolegliwościami bólowymi w wyniku złej postawy, nieprawidłowej aktywności czy reakcji na stres.

Jak pomóc mięśniom miednicy?

Nieprawdziwe jest przekonanie ,że korzystać z toalety powinniśmy dopiero wtedy, kiedy pęcherz jest całkowicie pełny. Nie zwlekajmy z oddawaniem moczu, ale też nie starajmy się robić tego na zapas. Ważna jest także pozycja na toalecie, kiedy oddajemy stolec. Nogi powinny być nieco wyżej niż podłoga. Można podłożyć pod nie niewielki stołek lub obróconą miskę, aby kolana były wyżej.

Można też lekko pochylić się do przodu. Nie przyj na siłę. Parcie może zwiększyć ryzyko powstania hemoroidów. Podstawą dla wspomagania mięśni dna miednicy są ćwiczenia. Można także zasięgnąć profesjonalnej wiedzy u fizjoterapeuty.