Antykoncepcja awaryjna na czym polega?

pigulka po

Czasami może się zdarzyć, że dotychczas stosowana antykoncepcja nas zawiedzie. Może się to zdarzyć każdemu, ponieważ nie ma antykoncepcji dającej całkowitą pewność. W takim wypadku możemy jeszcze sięgnąć po antykoncepcję awaryjną. Czym jest i jak ją stosować?

Co może pójść nie tak?

Co do zasady głównego działania, antykoncepcja ma zapobiec niechcianej ciąży. Może działać na różne sposoby. Na rynku mamy dostępne metody mechaniczne i chemiczne. Najpopularniejszą metodą jest stosowanie prezerwatywy, czyli mechaniczna forma antykoncepcji. Działa w ten sposób, że blokuje plemniki. Dodatkowo chroni także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli mówimy natomiast o chemicznych metodach antykoncepcji to głownie jest to antykoncepcja hormonalna stosowana przez kobiety. Może być w postaci tabletek, plastrów czy wkładek. 

Jakie są metody antykoncepcji?

  • żele i kremy plemnikobójcze
  • prezerwatywy – męskie i żeńskie
  • wkładki domaciczne
  • tabletki antykoncepcyjne
  • zastrzyki, implanty, plastry antykoncepcyjne 
  • kontrola cyklu menstruacyjnego 
  • sterylizacja
  • wazektomia

Czasami jednak może się zdarzyć ,że te środki antykoncepcji nie będą w pełni skuteczne. Prezerwatywa może się zsunąć lub pęknąć w trakcie seksu. Większe ryzyko występuje, kiedy prezerwatywa zostanie założona nieprawidłowo. 

Przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych również może przydarzyć się sytuacja, kiedy tabletka nie zadziała tak jak trzeba. Podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej trzeba być bardzo punktualnym i konsekwentnym nawet co do minuty przyjmowania tabletki. Zdarzyć się może, że z po prostu zapomnimy przyjąć jedną. Również wymiotowanie w najbliższym czasie przyjmowania tabletki może być traktowane jako przyjęcie dziennej dawki. Tym samym antykoncepcja może być wtedy nieskuteczna. 

Co to jest awaryjna antykoncepcja?

Antykoncepcja awaryjna jest stosowana w przypadku, kiedy wcześniej wspomniane metody zawiodą. Nie powinna być stosowana jako podstawowa forma antykoncepcji, a jedynie jako wyjście awaryjne.

Najczęściej nazywana jest “tabletką dzień po”, ponieważ mamy około dnia na jej zażycie od momentu niezabezpieczonego współżycia. Nie jest to środek wczesnoporonny, ponieważ działa w zupełnie inny sposób. 

Sprawdź: Co to jest tabletka dzień po?

Na czym polega tabletka dzień po?

Celem tabletki jest zapobiegniecie uwolnieniu komórki jajowej, czyli do owulacji, i zagnieżdżeniu się zarodka. Nawet jeśli w pochwie kobiety znalazły się plemniki to bez wystąpienia owulacji nie ma szans na zajście w ciąże. Tabletka doprowadza do opóźnienia owulacji, a także utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej, jeśli jednak doszło do owulacji. 

Tabletka dzień po jest skuteczna tylko wtedy, kiedy jeszcze nie doszło do zagnieżdżenia zarodka, także nie spowoduje jego usunięcia. Z tego powodu też kluczową rolę gra czas. Należy spożyć taką tabletkę możliwie jak najszybciej. Z zasady musimy ją zażyć w przeciągu 72 godzin, ale z każdą godziną jej skuteczność słabnie. Największą skuteczność ma jeśli zostanie użyta w przeciągu pierwszych 12 godzin od niebezpiecznej sytuacji. Niestety, nawet najszybciej przyjęta tabletka dzień po nie da nam 100 procentowej pewności, że nie doszło do zapłodnienia. 

Sprawdź: Jak poprosić lekarza o tabletkę 72 po?  

Gdzie możemy kupić antykoncepcję awaryjną?

W Polsce obecnie nie można dostać tabletki dzień po bez recepty. Jeszcze kilka lat temu była dostępna w aptece bez wymaganej recepty, ale zmieniły to przepisy. W celu nabycia tabletki dzień po należy udać się do lekarza, który przepisze receptę. Po tabletkę możemy się zwrócić także do stowarzyszeń oferujących pomoc w jej uzyskaniu. Cena tabletki to od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.