Gdzie uciskać jak boli głowa?

uciskanie głowy ból
  1. Akupresura
  2. Co uciskać przy bólu głowy?
  3. Mata do akupresury
  4. Jakie są inne domowe sposoby na uciskający ból głowy?

Cierpisz z powodu uciskającego, przewlekłego bólu głowy? Często dopadają Cię migreny i nie wiesz już jak sobie z nimi radzić? Możesz spróbować akupunktury, czyli metody uciskania określonych punktów na ciele w celu zmniejszenia bólu. Co uciskać przy bólu głowy?

Akupresura

Na pierwszą myśl może przyjść Ci do głowy nakłuwanie ciała wieloma cienkimi igłami. Jednak mówiąc o akupresurze, nie mamy na myśli akupunktury. Nie chodzi o kłucie igłą, a uciskanie palcami i masowanie w konkretnych miejscach ciała. Taka metoda leczenia wywodzi się z Chin i jest znana od tysięcy lat. Uciskanie wskazanych miejsc ma za zadanie uwolnić przepływ energii. Istnieje doprecyzowana mapa ze wskazaniem tych punktów na ciele i na co wpływają. Jeśli podczas uciskania pojawia się ból to może świadczyć o zatrzymanej energii, którą należy uwolnić. 

Sprawdź: Gdzie przyklejać plastry przeciwbólowe? 

Nawet jeśli masz wątpliwości co do takiego sposobu leczenia to nic nie szkodzi spróbować. Z fizycznego punktu nie złego sobie nie zrobisz przyciskając ciało nieco mocniej niż dotyk. Akupresura ma też swoje bardziej logiczne wyjaśnienie. Nasze ciało posiada wiele zakończeń nerwowych. Pobudzanie ich może zmniejszyć ciśnienie krwi i zmniejszyć uciskający ból głowy.

ból głowy gdzie uciskać

Co uciskać przy bólu głowy?

Znajdz dwa symetryczne punkty na wysokości zakończenia łuku brwiowego. Zbliż palce wskazujące do tych punktów i uciskaj. Najlepiej uciskaj przez około 5 sekund a potem zrób przerwę na 2-3 sekundy i z powrotem uciskaj. Stosują tą technikę przez minimum 10 minut. Sprawdzi się najlepiej, kiedy uciskający ból głowy pojawi się właśnie w okolicy skroni.

Innym punktem do uciskania może być miejsce zlokalizowane na karku, tuż pod linią włosów. Sprawdzi się tutaj też masaż szyi i karku. Pomoże w ten sposób zmniejszyć napięcie mięśniowe. Taka technika relaksacyjna pozwoli ukoić nerwy i zmniejszyć stres, co często także jest powodem pojawiania się bólu głowy. Jeśli problemem z bólem w obrębie głowy są zatoki to zaleca się uciskać punkt między brwiami. Co uciskać przy bólu głowy oprócz głowy? Punkty odpowiadające za bóle głowy znajdują się jeszcze na stopach oraz w pobliżu nadgarstków.

Mata do akupresury

Ból głowy gdzie uciskać? Jednym z popularnych akcesoriów do łagodzenia bólów głowy jest obecnie mata do akupresury. Leżenie na takiej macie stanowi swojego rodzaju masaż kompleksowy całego ciała. Nie są to igły, które wbiją się w ciało, więc nie trzeba się obawiać. Zakończenia na macie oddziaływają na punkty spustowe na ciele. Taki kilkuminutowy odpoczynek na macie może pomóc pozbyć się uciskającego bólu głowy, a także pozytywnie wpłynie na bóle pleców.

Jakie są inne domowe sposoby na uciskający ból głowy?

Na migrenę nie ma jednego skutecznego sposobu. Każdy cierpiący z tego powodu sam z doświadczenia będzie wiedział co mu może pomóc a co nie.

Z domowych sposobów na ataki migreny można wypróbować: 

  • napar z melisy – działa uspokajająco, co zmniejsza napięcie 
  • napar z rumianku lub z krwawnika – mają za zadanie działać rozkurczowo
  • techniki relaksacyjne – joga, medytacja, masaże
  • rezygnacja z używek 
  • sen dobrej jakości 

Jeśli to nie pomaga warto przeprowadzić konsultacje z lekarzem, aby wykonać badania i spróbować określić źródło bólu o ile się da.

Sprawdź: Ile trwa rehabilitacja po operacji guza mózgu?