Stabilizator barku do czego służy i jak go używać?
przez admin · 3 grudnia 2021
Może się zdarzyć,że w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznasz kontuzji i będzie to uraz barku. W takich przypadkach podczas leczenia i rehabilitacji urazu używa się stabilizatora ortopedycznego na bark. Stabilizator barku z pewnością zaproponuje ci lekarz lub fizjoterapeuta, aby nie nadwyrężać stawu.
Stabilizator ortopedyczny na brak - co kryje się pod tym pojęciem?
Staw barkowy to w rzeczywistości kilka stawów wchodzących w jego skład a nie sam staw barkowy. To ogólne określenie dla osób mniej związanych z medycyną i nie znających pojęć anatomicznych. Składa się z:
- stawu ramiennego
- stawu barkowo-obojczykowego
- stawu mostkowo-obojczykowego
- stawu łopatkowo-żebrowego
Stabilizator barku to tylko jeden z rodzajów stosowanych ortez. Ogólnie mówiąc, ortezy to taki sprzęt, który ma za zadanie zabezpieczyć chorą część ciała przed uszkodzeniami, które są bardzo prawdopodobne i ryzykowne tuż po operacji. Kiedyś najpopularniejszym stabilizatorem był gips zakładany przez pielęgniarki na kończynę. Nie można go był jednak zdjąć przez cały proces leczenia. To ogromny minus przy funkcjonowaniu w życiu codziennym.
Stabilizator ortopedyczny na bark - jakie ma zadanie?
Stabilizator ortopedyczny na bark ma za zadanie odciążyć chorą stronę od nadmiernego przeciążenia. Urazy barków zdarzają się dość często. Może to się zdarzyć w wyniku przewrócenia czy bardzo mocnego uderzenia. Może dojść do zwichnięcia lub złamania. Taki stabilizator na bark przejmuje wtedy ciężar ręki i pozwala na regenerację barku. Może być stosowany na prawą lub lewą ramię.
Nie tylko przy urazach mogą być stosowane stabilizatory ortopedyczne na bark. Po przebytej operacji lekarz również może ci zalecić noszenie stabilizatora na bark, aby doszedł on do prawidłowego stanu poprzez odciążenie. Miejsce operacji czy zabiegu zostanie w ten sposób chronione. Takie unieruchomienie pozwala pacjentowi po zabiegu zmniejszyć ból, a to wpływa na komfort leczenia. Dlatego warto go stosować, z pewnością doświadczymy jego pozytywnego działania na nasze zdrowie i samopoczucie.
Stabilizator na bark sprawdzi się doskonale także przy mniejszych urazach – nadwyrężeniu więzadeł, zmianach zwyrodnieniowych, naderwaniach lub zerwaniach mięśni. Dokładnie rodzaj stabilizatora do rodzaju potrzeb będzie mógł ocenić wyłącznie lekarz. To jego opiniami się sugeruj przy wyborze stabilizatora do zakupu.
W stabilizatorach często stosowana jest specjalny materiał – może być to pianka neoprenowa. Jest wykorzystywana, aby utrzymywać ciepło w miejscu docelowym, czyli przy barku.
W takim stabilizatorze ortopedycznym na bark utrzymywane jest wtedy ciepło, aby utrzymać prawidłowe krążenie. Prawidłowe krążenie natomiast wspomaga rekonwalescencję po operacji. Zmniejsza także ból.
Nasze ciało, podczas poprawnego krążenia szybciej dochodzi do siebie i lepiej się goi. Stabilizator na bark może przyspieszyć proces leczenia i dzięki temu szybciej dojdziemy do siebie.
Stabilizator na bark - jak wybrać?
Przy wyborze stabilizatora na bark nie trzeba martwić się także naszymi rozmiarami. Zazwyczaj stabilizatory występują w różnych rozmiarach ale dokładne dopasowanie zapewnia już konkretny stabilizator. Stanie się to dzięki rzepom i zapięciom.
Nowoczesne stabilizatory nie uciskają i są przyjemne w dotyku, dzięki temu nie powodują nieprzyjemnego uczucia noszenia i drażnienia.
Co więcej, jeśli podczas codziennego użytkowania zabrudzisz swój stabilizator to jest możliwość wyprania go w pralce. Zapoznaj się w tym celu dokładnie z instrukcją dołączoną do zakupu ale prawdopodobnie będzie możliwość prania go w 30 stopniach z dodatkiem łagodnych środków chemicznych.
Po praniu już nic nie rób ( nie prasuj i nie wyżymaj wody) ale odłóż i poczekaj aż sam wyschnie. Cena stabilizatora na bark zaczyna się od 30zł. Lepiej wykonane produkty kosztują ponad 120zł.