Które sposoby ogrzewania domu są dobre dla zdrowia?
przez admin · 12 października 2022
Odpowiedni dobór systemu grzewczego do domu lub mieszkania to nie tylko szansa na komfort termiczny, ale także możliwość sprawnej i prostej obsługi. O niskich wydatkach związanych z eksploatacją i pozytywnym wpływem na środowisko nie wspominając.
Montaż instalacji grzewczej to z pewnością jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych podczas budowy domu lub remontu mieszkania. Przeglądając bogatą ofertę systemów grzewczych, warto zadać sobie pytanie o to, które systemy ogrzewania domu są dobre dla zdrowia?
Sposoby ogrzewania domu a zdrowie
Komfort termiczny (najczęściej zapewnia go temperatura powietrza w granicach 18 – 22℃) to, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, pragnienie każdego domownika. Warto jednak pamiętać, że źle dobrana moc zainstalowanego w pomieszczeniu lub budynku urządzenia, niewłaściwy dobór paliwa, jak również nieodpowiednia częstotliwość grzania mogą w znaczny sposób obniżyć nie tylko odczuwalny komfort termiczny, ale również stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.
Sposoby ogrzewania domu dobre dla zdrowia
Wśród dostępnych na rynku sposobów ogrzewania domu warto zwrócić uwagę na systemy grzewcze, przy których występuje najmniejsze ryzyka pożaru, zatrucia czadem, porażenia prądem, czy wybuchu gazu. Jednym z nich są instalacje zasilane energią elektryczną. Są nie tylko proste, czyste w obsłudze i niezawodne, ale również bezpieczne dla domowników i środowiska – nie produkują dymu, spalin i co ważne szczególnie w przypadku alergików, nie pylą.
Sposoby ogrzewania domu dobre dla zdrowia – pompy ciepła
Te nowoczesne, proste w obsłudze urządzenia pobierają energię z otoczenia (gruntu, powietrza i wody). Pomy ciepła Warszawa to dobre rozwiązanie by uniknąć smogu którego w stolicy jest zdecydowanie za dużo.
Pompy ciepła a alergia
Zastosowanie w domach pomp ciepła przynosi użytkownikom wiele korzyści. Mimo że ich działanie oparte jest na zasadzie przemian termodynamicznych, w pompach ciepła nie zachodzą procesy spalania, a co za tym idzie, nie wytwarzają spalin. Pompy ciepła podczas działania, jak i eksploatacji, nie produkują zanieczyszczeń, dzięki czemu są bezpieczne dla domowników i nie wymagają wygospodarowania dodatkowej przestrzeni. Podczas pracy pompa ciepła nie produkuje substancji szkodliwych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na układ oddechowy domowników wywołując choroby.
Pompy ciepła zalety
Temat komfortu termicznego, jak i komfortu zamieszkania jest niezwykle ważny w przypadku osób, które na co dzień borykają się z chorobami układu oddechowego, a w szczególności alergików.
W domu, w którym źródłem ciepła jest kocioł na opał stały, wyczuleni na obecność kurzu i wszelkiego rodzaju pyłków alergicy, jak również astmatycy mogą być narażeni na gorsze samopoczucie i zaostrzenie choroby.
Ogrzewanie podłogowe i pompy ciepła
Ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe w połączeniu z pompą ciepła to idealne rozwiązanie dla alergików i osób dbających o zdrowie swoje i zdrowie domowników.