Widoczne szwy czaszkowe u niemowlaka – skąd się biorą?

Świeżo upieczone mamy zdecydowanie chcą dla swojego dziecka jak najlepiej. Często też martwią się różnymi objawami u noworodka, kiedy nie wiedzą jakie procesy są naturalną częścią rozwoju noworodka. Czy widoczne szwy czaszkowe u niemowlaka są niepokojące?

Przyczyna występowania szwów czaszkowych

U człowieka kości czaszki są połączone tak zwanymi szwami. U niemowlaków jednak wygląda to nieco inaczej. U dorosłego człowieka możemy zauważyć, że czaszka stanowi jednolitą kość. U niemowlaków natomiast kości czaszki nie są jeszcze na tyle rozwinięte,żeby były połączone. Między poszczególnymi kośćmi czaszki znajduje się tkanka włóknista. Dzieje się tak, aby głowa dziecka mogła zmieścić się w kanale rodnym i wydostać się podczas porodu silami natury.  W innym wypadku poród naturalny nie byłby możliwy. 

Inną przyczyną występowania tkanek włóknistych jest fakt, że dziecku do około drugiego roku życia wykształca się mózg. W związku powiększa on swoją objętość. Gdyby dziecko rodziło się od razu ze stałym kształtem czaszki to nie byłoby możliwości na rozwój mózgu. Tak więc u małych dzieci normalne jest ,że nie posiadają w pełni wykształconej czaszki. 

 

Głowa niemowlaka będzie się intensywnie kształtować w pierwszych dniach po porodzie i jest to naturalne zjawisko. Natomiast możemy mieć do czynienia z kraniosynostozą, czyli sytuacją, w której jest zrośnięty szew strzałkowy, znajdujący się na czubku głowy. Głowa dziecka będzie wtedy wydłużona ale wąska. Jeśli natomiast zrośnięte będzie więcej szwów czaszkowych to będzie nam trudniej to zauważyć. 

Na głowie możemy wyróżnić kilka szwów czaszkowych, ale są to między innymi szew:

  • strzałkowy
  • węgłowy 
  • wieńcowy

Co nas powinno zaniepokoić?

Naszą uwagę powinien zwrócić nietypowy kształt główki niemowlaka. Także jeśli czujemy jakieś zgrubienie w miejscu docelowego połączenia kości czaszkowych to może być to objaw do obserwacji lub konsultacji z lekarzem pediatrą. Zrośnięcie uniemożliwia powiększanie się mózgu, przez co jego rozwój może być niesymetryczny.

Czym jest kraniosynostoza?

Występowanie wyżej wymienionych objawów może wskazywać na kraniosynostozę u dziecka. Co to jest? Jest jedna z wad wrodzonych. Możemy zauważyć nietypowy kształt główki dziecka spowodowany zrośnięciem jednego lub kilku szwów czaszkowych. Jakie mogą być jej przyczyny? Trudno jednoznacznie wskazać jakie są przyczyny kraniosynostozy. Przypuszcza się ,że jest związana z genetyką lub warunkami środowiskowymi. Czasami może być spowodowana mutacją genetyczną.  

W zależności od miejsca na głowie dziecka, w którym nastąpi zrośnięcie szwów czaszkowych możemy wyróżnić kilka rodzajów kraniosynostozy:

  • kraniosynostoza strzałkowa 
  • kraniosynostoza czołowa 
  • kraniosynostoza wieńcowa 
  • kraniosynostoza węgłowa 

Czy to jest groźne dla dziecka?

Zazwyczaj dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma zatrzymanego rozwoju intelektualnego. Taką wadę jednak trzeba obserwować i badać. Kraniosynostoza może spowodować wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki i tym samym w wyniku ucisku na pewne partie mózgu zaburzyć jego działanie, a tym samym oddziaływać na przykład na zdolność widzenia.