Czym jest i jak przebiega owulacja? 

Zawał może dotknąć każdego z nas. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zawału. Kiedy doświadczamy zawału to najczęstszym objawem jest ból w klatce piersiowej. Jednak są także inne objawy zapowiadające zawał. Co jeszcze może zwiastować ,że nadchodzi zawał? Która ręka drętwieje przy zawale?

Czym właściwie jest owulacja?

Owulacja to moment, kiedy uwalnia się komórka jajowa w ciele kobiety. Kobieta, a raczej sama komórka jajowa jest gotowa na nadejście plemnika i na zapłodnienie. Inaczej ten proces jest nazywany jeszcze jajeczkowaniem. Dokładnie w dzień owulacji kobiety są najbardziej płodne w trakcie cyklu.
<p>Taka komórka jajowa jest uwalniana co miesiąc. Zazwyczaj jest to jedno jajeczko. Kobieta rodzi się z określoną pulą jajeczek ( około czterystu tysięcy) i ma ją do wykorzystania przez okres od początku miesiączkowania aż do menopauzy ,czyli ostatniej miesiączki.

Jeśli plemnikowi udało się dostać do komórki jajowej to mówimy wtedy o zapłodnieniu. Ciało kobiety zaczyna wtedy produkcję progesteronu – kluczowego hormonu dla utrzymania ciąży. W drugim scenariuszu nie doszło jednak do zapłodnienia. Komórka jajowa nie doczekała się plemnika. Komórka jajowa, która dojrzała obumiera. Wnętrze macicy było przygotowane na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej ale musi odwołać wszystkie przygotowania. Dlatego jeśli nie doszło do zapłodnienia to wnętrze macicy się złuszcza. Wtedy doświadczamy właśnie krwawienia miesiączkowego.

Sprawdź: Ginekolog Warszawa Ursus

Jak rozpoznać owulację?

Niektóre z kobiet odczuwają owulację jako bolesność jajnika po jednej ze stron. Inne za to kompletnie nic nie czują i nie wiedzą kiedy następuje u nich proces owulacji. W momencie jajeczkowania przechodzi przez kobietę burza hormonów, dlatego nie pozostaje to bez echa. Być może koieta nie zdaje spobie sprawy ,że jest w trakcie owulacji, ale jeśli przyjrzy się objawom to będzie mogła łatwiej rozpoznać tę fazę cyklu miesiączkowego.

Po pierwsze zmienia się szyjka macicy, a dokładniej jej ułożenie. Kiedy są dni płodne szyjka macicy jest miękka i skierowana do przodu. Odwrotnie dzieje się, kiedy kobieta jest w trakcie dni niepłodnych. Owulację możemy też rozpoznać po śluzie jaki wydobywa się z pochwy. Podczas jajeczkowania jest on rozciągliwy i przejrzysty. Porównuje się go do konsystencji białka kurzego. Ma on ułatwiać drogę plemnikom do komórki jajowej. Podczas dni niepłodnych natomiast śluz jest bardziej gęsty.

Jakie są jeszcze objawy owulacji? 

Dla kobiet, które obserwują swój cykl bardziej wnikliwie przydatna jest informacja, że podczas jajeczkowania temperatura ciała podnosi się o około pół stopnia Celsjusza. Przydaje się to parom, które naturalnie planują rodzinę. Kobiety mogą doświadczyć także bolesności piersi. Zauważalne będzie zwiększone pożądanie. Wzrost libido podczas owulacji ma zwiększyć szanse na zajście w ciąże.
Niekiedy kobiety czują uporczywy ból w podbrzuszu podczas owulacji.

Niekiedy zdarza się tak, że ból jest bardzo silny i przydaje się pomoc lekarza. Jednak ból nie jest warunkiem wystąpienia owulacji i dni płodnych. Owulacja może się przesunąć i nie znamy dokładnego dnia jej wystąpienia. Na rynku są dostępne testy owulacyjne , z których można skorzystać w celu kontrolowania cyklu. Antykoncepcja awaryjna preparaty jakie warto znać, kiedy owulacja się przesunie i dojdzie do niebezpiecznego stosunku? 

Co jeśli odbyliśmy stosunek bez zabezpieczenia podczas owulacji?

Jeśli w okolicy dni płodnych, a w zasadzie w każdym dniu cyklu, bo nie możemy ustalić dokładnego dnia owulacji bez cyklów miesiączkowych jak w zegarku, doszło do stosunku. I to do współżycia bez żadnego zabezpieczenia to wyjściem może się okazać tabletka dzień po. Mamy czas do kilkudziesięciu godzin na jej spożycie i zabezpieczenie się przed ciążą. Jeśli zdążymy przed uwolnieniem jajeczka to mamy szanse na uniknięcie zajścia w ciąże.