Hormon miłości – czym jest i jak działa? 

Oksytocyna jako hormon miłości od lat jest przedmiotem badań naukowców. Pojawiający się w początkowych etapach związku hormon miłości jest odpowiedzialny za wywołanie uczucia przyciągania i zaufania.

Przeprowadzone ostatnio badania naukowców z Bonn rzuciły nowe światło na postrzeganie oksytocyny. Uznawana dotychczas za hormon odpowiedzialny za miłość oksytocyna, jak się okazało, nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na romantyczne uczucia i przyciąganie między dwoma osobami.

Oksytocyna hormon miłości - czym jest?

Produkowany w ludzkim mózgu hormon miłości jest nie tylko odpowiedzialny za tzw. „strzałę Kupidyna”, ale również za uczucie zaufania i przyciągania między ludźmi. W opublikowanych w Journal of Neuroscience badaniach niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Bonn wskazano, że to nie strzała Kupidyna sprawia, że kimś się interesujemy, ale fakt, że osoba ta pozostaje w monogamicznym związku. 

Podczas opisywanego w czasopiśmie doświadczenia obserwowano reakcje mężczyzn na znajdującą się w laboratorium atrakcyjną kobietę. Ci będący w stałym związku, którym podano wcześniej donosowy sprej z oksytocyną, utrzymywali większy dystans fizyczny wobec kobiety w porównaniu do wolnych mężczyzn i tych zajętych, którym zamiast oksytocyny podano placebo. 

Oksytocyna gdzie jest produkowana i za co odpowiada?

Budzący tak szerokie zastosowanie hormon, jakim jest Oksytocyna, wytwarzany jest w podwzgórzu. Stamtąd przedostaje się do przysadki mózgowej, a następnie do krwiobiegu. 

Jako neuroprzekaźnik (jej receptory zlokalizowane są w komórkach ludzkiego ciała) Oksytocyna podczas stresujących sytuacji wpływa na nasz organizm. 

Ponadto oksytocyna pełni ogromną rolę podczas porodu i karmienia piersią. Jako hormon szczęścia ma drogocenny wpływ na nasz stan psychiczny. Pomaga między innymi w terapii i leczeniu:

-autyzmu,

-uzależnienia, 

-anoreksji, 

-depresji. 

Hormon miłości fenyloetyloamina jak działa?

Związek, jakim jest fenyloetyloamina (potoczna nazwa 12-Fenyloetyloaminy, PEA), to neuroprzekaźnik z grupy amfetamin. Ten hormon miłości u mężczyzn, podobnie jak u kobiet wytwarzany jest w ośrodkowym układzie nerwowym. Aktywując działanie m.in. dopaminy, serotoniny i noradrenaliny, fenyloetyloamina wpływa na produkcję oksytocyny.

Co ciekawe, fenyloetyloamina, określana mianem „narkotyku miłości”, odpowiada za zauroczenie drugą osobą, podniecenie i pożądanie. Zawiera w sobie związki występujące w niektórych narkotykach (metamfetaminie, amfetaminie czy meskalinie), stąd łatwo jest się od niej uzależnić. Hormon miłości może wystąpić już na wczesnym etapie znajomości czy to będzie podryw przez Internet czy spotkanie na żywo nie ma większego znaczenia. 

Hormon miłości oksytocyna gdzie szukać?

W przypadku niskiego poziomu oksytocyny zażywanie niektórych produktów może zwiększyć jej wydzielanie. Jeśli szykujesz romantyczną kolację i chcesz podgrzać atmosferę tego wieczoru, warto sięgnąć po produkty zawierające fitoestrogeny, czyli: banany, paprykę, imbir, oregano, jajka, śliwki, a także jabłka, pomidory, ciecierzycę i czosnek. 

A zatem jeśli chcesz zbudować związek oparty na wzajemnym przyciąganiu i zaufaniu, jeśli szukasz sposobu, by podgrzać atmosferę i uczucia między Tobą a Twoją kobietą zadbaj o odpowiedni poziom hormonu miłości. 

Co ciekawe, fenyloetyloamina, określana mianem „narkotyku miłości”, odpowiada za zauroczenie drugą osobą, podniecenie i pożądanie. Zawiera w sobie związki występujące w niektórych narkotykach (metamfetaminie, amfetaminie czy meskalinie), stąd łatwo jest się od niej uzależnić.