Czym jest preejakulat i czy przed wytryskiem może dojść do zapłodnienia?
przez admin · 31 maja 2022
Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest płyn, który wydobywa się z penisa zanim dojdzie do wytrysku? Jest to właśnie preejakulat, który jest normalną reakcją organizmu. Do czego zatem jest potrzebny i czy niesie ze sobą ryzyko zapłodnienia? Odpowiemy na te nurtujące pytania w artykule.
Czym jest preejakulat?
Być może nie wszyscy są tego świadomi ale oprócz spermy, czy inaczej nasienia, z męskiego członka wydobywa się także preejakulat. Dzieje się tak podczas pobudzenia seksualnego mężczyzny ale zanim jeszcze dojdzie do wytrysku. Preejakulat to przezroczysta ciecz, która wydobywa się w podobny sposób jak sperma. Pochodzi z gruczołów opuszkowo-cewkowych i jest naturalną reakcją organizmu.
Po co jest preejakulat? Można zadawać sobie pytanie jaką funkcję on pełni, skoro do zapłodnienia potrzebny jest wytryski sperma. Pierwsze z zastosowań to nawilżenie podczas stosunku. Lepszy poślizg daje większy komfort podczas współżycia, szczególnie, kiedy kobieta ma dolegliwości związane z suchością pochwy. Nie ma to jednak znaczenia, kiedy używamy prezerwatywy, ponieważ przez tą barierę, preejakulat nie ma kontaktu z pochwą.
Druga z funkcji preejakulatu to zmiana odczynu ph w cewce moczowej. Jak wiemy ujście moczu i spermy w penisie mężczyny jest w tym samym miejscu. Odczyn moczu jest kwaśny, a taki odczyn ph jest szkodliwy dla plemników. Aby zmienić środowisko ph przed wydobyciem się nasienia, wydostaje się preejakulat, który ułatwia drogę plemnikom.
Czy przed wytryskiem może dojść do zapłodnienia?
Odpowiedz na to pytanie brzmi tak. Może tak się stać, że dojdzie do zapłodnienia, mimo że nie doszło do wytrysku w środku pochwy. Wszystko za sprawą plemników, które mogą (ale nie zawsze) znajdować się w płynie preejakulacyjnym. Szacuje się ,że szansa na zajście w ciąże podczas dostania się preejakulatu do wnętrza kobiety jest niska, ale nie oznacza to,że nie ma jej wcale.
Niektórzy stosują tak zwany stosunek przerywany. Oczywiście nie jest to metoda antykoncepcji i nie zaleca się stosowania tej taktyki. Oprócz faktu, że taki rodzaj mylnego zapobiegania ciąży jest niekomfortowy dla partnerów, ponieważ wymaga koncentracji na szybkim wyjęciu pewnisa przed wytryskiem i psuje przyjemność to nadal daje szanse na zajście w ciążę. Właśnie z powodu preejakulatu, który wydostaje się we wnętrzu kobiety.
Jak uniknąć ciąży w takim wypadku?
Co zrobić, kiedy preejakulat dostał się do pochwy i partnerzy chcą uniknąć nieplanowanej ciąży? Jeśli jest już po fakcie można zastosować tabletkę dzień po. Daje ona szansę na uniknięcie nieplanowanej ciąży. Zwana jest także tabletką awaryjną, więc przyda się w sytuacji, kiedy jest obawa przed zapłodnieniem. Jak działają tabletki dzień po i czy uratuje nas ona przed ciążą?
Jak działają tabletki dzień po?
Tabletka dzień po czy inaczej zwana tabletka 72 godziny po lub tabletka awaryjna to środek antykoncepcji. Jednak nie jest przeznaczona do codziennego stosowania, a jedynie w sytuacjach kryzysowych. Jej działanie opiera się na opóźnianiu owulacji w bieżącym cyklu miesiączkowym, a co za tym idzie , niedopuszczeniu do zapłodnienia.
Na przyjęcie tabletki mamy 72 lub 120 godzin, w zależności od leku jaki zakupimy. Jednak trzeba wiedzieć, żeby nie zwlekać i przyjąć pigułkę dzień po jak najszybciej. Najskuteczniejsza będzie w pierwszej dobie, natomiast kluczowe jest to ,że musimy zdążyć przed momentem jajeczkowania. Po owulacji, przyjęcie tabletki dzień po nie będzie już skuteczne.