Jak zrobić zastrzyk podskórny w udo? 

Czasami w leczeniu jakiejś dolegliwości zalecany jest inny sposób dawkowania leku niż doustny. Bardziej odpowiedni może się okazać wtedy zastrzyk podskórny w udo, pośladek czy też ramię. Jak odpowiednio przygotować się do zastrzyku i jak wykonać go prawidłowo? 

Dlaczego robimy zastrzyk w udo?

Zastrzyk, inaczej zwana iniekcja, to częsty sposób podawania leku. Za pomocą igły w strzykawce wprowadza się substancję leczniczą do mięśnia. Przeważnie wybierany jest mięsień na pośladku, ramieniu lub udzie. Mięśnie w tych lokalizacjach są mniej unerwione, więc zastrzyk nie powoduje nadmiernego bólu, a tym samym dobrze ukrwione, więc sprawdzą się przy rozprowadzaniu leku. 

Najczęściej spotykaną formą przyjmowania przez nas leków jest forma doustna. Zamiast tego możemy podać niektóre leki iniekcją. Ten sposób ma swoje zalety i jest stosowany, kiedy chcemy ominąć układ pokarmowy. Ta ścieżka podania leku przydaje się , kiedy nie chcemy nadmiernie podrażniać przewodu pokarmowego. Dodatkowo lek podawany w zastrzyku trafia do krwioobiegu znacznie szybciej, więc znacznie szybciej też substancja czynna zaczyna działać.

Kiedy mamy do podania większą dawkę leku, najbardziej odpowiednim miejscem będzie mięsień pośladkowy albo udowy. Mniej zalecane będzie ramie pacjenta ze względu na większe ryzyko uszkodzenia mięśnia. Sam zastrzyk powinny wykonywać osoby posiadające wiedzę na temat wykonywania takiego zastrzyku. Wykonanie zastrzyku może się wydawać łatwe ale nieumiejętne wbijanie igły niesie ryzyko uszkodzenia mięśnia. Brak dezynfekcji miejsca wkłucia może natomiast doprowadzić do zakażenia.

Co przygotować przed zastrzykiem?

Przed wykonaniem wkłucia należy się przygotować. Wyjmijmy wszystkie potrzebne akcesoria i leki do wykonania zastrzyku. Upewnijmy się ,że przygotowaliśmy właściwy lek i jest on jeszcze nadal w terminie ważności. Przygotujmy podawany lek. Potrzebna będzie strzykawka, igła oraz gaziki wraz z preparatem do dezynfekcji. 

Jak wykonać zastrzyk w udo?

Należy wybrać odpowiednie miejsce – ze zdrową skórą. Jeśli wykonujemy zastrzyki systematycznie to za każdym razem wybierajmy inne miejsce wkłucia. Przed zastrzykiem należy umyć ręce, ewentualnie użyć środka przeznaczonego do dezynfekcji rąk. Na początek musimy oczyścić wybrane miejsce wacikiem nasączonym alkoholem. Wycieramy kolistymi ruchami. Po wytarciu czekamy aż wyschnie płyn dezynfekujący. Bierzemy strzykawkę do ręki, która dla nas na co dzień jest dominująca. Zdejmujemy osłonkę z igły. W tym momencie nie możemy już dotknąć igłą nic innego jak miejsce docelowe zastrzyku. Wbić płynnym ruchem strzykawkę w skórę pod kątem 90 stopni. 

Powoli przyciskamy strzykawkę, a po opróżnieniu strzykawki wyjmujemy igłę ze skóry. Zakładamy znów osłonkę na igłę. Pamiętajmy o prawidłowej utylizacji zużytych strzykawek. Jeśli mamy problem z wykonaniem zastrzyku należy skonsultować to z lekarzem.

W jakich przypadkach wizyta u lekarza będzie konieczna?

  • jeśli po wykonaniu zastrzyku krwawienie jest obfite lub nie przestaje krwawić
  • jeśli utrzymuje się ból w miejscu zastrzyku 
  • wystąpiła reakcja alergiczna w postaci zaczerwienienia, wysypki czy też na przykład opuchlizny
  • pojawiła się gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza
  • lek zmienił konsystencję i nie jest przeźroczysty